Tag Archives: Италија

(ВИДЕО) Шерон Стоун испратила порака на италијанскиот Црвен крст:„Си ги изложувате животите на опасност!“

Америчката актерка Шерон Стоун во саботата испратила порака за поддршка на персоналот на италијанскиот Црвен крст и ја пофалила нивната „ефикасност и достоинство“ во борбата против новиот коронавирус. “Гледам видеа на луѓе кои влегуваат за да ги преземат жртвите од коронавирус. Гледам со колку срце го правите тоа. Знам дека …

Повеќе »

АЛАРМАНТНО – СВЕТОТ ВО БОРБА СО КОРОНА ВИРУСОТ: Повеќе од 1,2 милиони заболени, скоро 65. илјади мртви…

Четири европски држави, според број на пациенти, ја надминаа Кина Според Worldometers, вкупно 1.202.435 луѓе се заразени со коронавирус ширум светот. Најновите бројки покажуваат дека бројот на починати од инфекцијата „Ковид-19“ утрово е 64.729.Во исто време биле излечени 246.638 лица. Светското жариште за коронавирусот е Америка, која е прва по …

Повеќе »

(ВИДЕО) СОЛИДАРНОСТ – Мадона објавила трогателна снимка од улиците на Италија: Покажала дека ХУМАНОСТА и понатаму ПОСТОИ!

Мадона на својот профил на Инстаграм споделила снимка, многу емотивно видео од улиците на Италија, каде се поставени „корпи на солидарност“, во кои граѓаните можат да остават оброк и на тој начин да им помогнат на најзагрозените. View this post on Instagram God Bless you Italy 🇮🇹 ………… #quarantine #covid19 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВРЕМЕ НА КОРОНА – Медицинска сестра се расплакала откако соседите со аплауз ја испратиле на работа

Девојка, која работи како медицинска сестра, била трогната до солзи откако соседите од цела улица заедно ѝ аплаудирале кога таа излегувала од дома за да оди на работа и да се бори со коронавирусот. I just love where we live, everyone in our street united to wave Tayla off on …

Повеќе »

Фотографијата на шест месечно бебе кое го победи коронавирусот го обиколи светот: Лео внесе нова надеж!

После многуте тешки, тажни вести но и фотографии денеска најубавата вест и фотка пристигнуваат токму од Апенинскиот полуостров, кој моментално е најмногу погоден поради пандемијата на коронавирусот. Откако една баба на возраст од 103 години успеа да го победи корона вирусот во Италија, шестмесечното бебе Леонард исто така излегло како …

Повеќе »

ИЗВЕШТАЈ НА СТРУЧЊАК И ИТАЛИЈАНСКО ОФИЦИЈАЛНО ЛИЦЕ ЈА ШОКИРАЛ ЈАВНОСТА: Илјадниците мртви во Италија не ги уби само корона вирусот!

Извештајот покажува дека причината за скоро 88% од наводните смртни случаи од „Ковид19“ во Италија, всушност би можело да бидат нешто друго. Начинот на кој Италија ја регистрира смртта го објаснува нивниот зголемен број случаи/смртни случаи од корона вирусот, тврдат експерти и извештаи од италијанскиот Национален институт за здравство (ИСС). …

Повеќе »

(ВИДЕО) УБАВИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Баба (95) го победила корона вирусот и се вратила дома!

Од Италија пристигнуваат убави вести каде една баба, Алма Клара Корсини (95) го победила корона вирусот. На Алма, од Модена, вирусот и бил дијагностициран на 5. март кога била примена во болница во Павул. Questa simpatica signora in foto si chiama Alma Clara Corsini, ha 95 anni, ed è appena …

Повеќе »

(ВИДЕО) Италијанско секидневие, или не: Променети улоги!

Луѓето во карантин во Италија се досетуваат на многу нешта се’ со цел да им мине времето… Така овој брачен пар после една недела во карантин ги променил улогите. Дотогаш, сопругот седел, пушел цигара и пиел виски, а сопругата плетела… Но, на видеото што го објавил Алфио Тиренни улогите им …

Повеќе »

(ВИДЕО) #Седидома – ВЕНЕТО И ЛОМБАРДИЈА ПРЕЗЕЛЕ РАЗЛИЧНИ МЕРКИ ПРОТИВ КОРОНА: Еве каде заразата е успорена а каде се шири незапирливо

Кога двата региони во северна Италија сфатија дека новиот корона вирус во февруари се шири непречено во нивните заедници, нивните локални самоуправи требаше да одлучат колку да ја ограничат подвижноста на жителите и како да користат ограничени ресурси за лекување на болните. Регионите на Ломбардија и Венето во Милано и …

Повеќе »