Tag Archives: Италија

(ВИДЕО) Куќата на Рибери мета на крадци, Французинот порачал:„Не е најбитно она што е земено, нешто друго ме шокира и не се согласувам на тоа!“

Славјето после победата над Фиорентина брзо било заменето со големо разочарување, што следело кога офанзивниот играч се вратил дома и видел дека бил мета на разбојниците. Францускиот фудбалер Франк Рибери бил шокиран кога се вратил во Фиренца по гостувањето во Парма. Прославата поради победата над Фиорентина (2:1) набрзина било заменето …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТАЈНА НА КРВАВИОТ ЛЕД ВО ИТАЛИЈАНСКИТЕ АЛПИ: Научниците во шок, за се ги обвинуваат безопасните билки!

Научниците во Италија ја испитуваат таинствената појава на розов леден мраз пронајден на Алпите, а научниците велат дека причината се алгите кои се појавиле поради климатските промени. За потеклото на алгите се расправа, но Бјаџо ди Мауро од италијанскиот Национален совет за истражување вели дека розовиот снег, кој бил забележан …

Повеќе »

(ФОТО) Водителка позирала покрај мурал посветен на Марадона: Но, вниманието го одвлекло нешто друго!

Италијанската спортска презентерка со колумбиско потекло позирала покрај мурал посветен на Диего Марадона, а фотографиите и видеата што ги објави на Инстаграм ги воодушевија нејзините фанови. View this post on Instagram Maradona es Dios , Maradona es el fútbol !!! Nadie como tú … siempre con nosotros. Tengo un sueño …

Повеќе »

(ВИДЕО) СРЕЌЕН КРАЈ – Момче,на патот до школо, исчезнало во Рим пред 8. години на патот до школо: Најден преку ТВ емисија, со кучето живеел на улиците на Ѓенова!

После 8 години во Италија е пронајдено едно момче, сега млад човек, кој исчезнал во мај 2012. година Фернандо Василе, кој живеел со својата мајка во предградието на Рим, имал 16. години кога исчезнал на пат од училиште до дома и немало никаква вест за него осум години, и покрај …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нов меѓународен успех за 9. годишната Талиа Василова: Победа на онлајн натпревар во Италија!

Ниту затворените граници ниту корона вирусот не можат да ја спречат малечката Талиа Василова да истрае во својата најголема љубов – музиката… Иако има само 9 години,таа успева со својот глас да покаже дека нејзиниот талент и труд вреди да се слушне секаде низ светот. Голем број на музички уметници,професори,организатори …

Повеќе »

(ВИДЕО) БИТКАТА СЕУШТЕ НЕ Е ДОБИЕНА: Короната и натаму се шири во Италија – потврдени 10. нови жаришта ширум земјата!

Ширум Италија, четири месеци од почетокот на коронавирусната криза, бројот на нови случаи опаѓа, но идентификувани се десет нови жаришта во различни делови на земјата. „Малите избувнувања на инфекцијата што неодамна беа пријавени, покажуваат дека битката сè уште не е добиена и дека е неопходна претпазливост и постепеност во наредните …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ја расплакал Италија: Тренберот „се скршил“ за време на минута молчење за жртвите од корона

По тримесечна присилна пауза поради пандемијата на корона, фудбалот се врати во земјата која е една од најпознатите погодени од коронавирусот. Во Италија околу 35.000 луѓе починале како резултат на инфекцијата, поради што пред почеток на натпреварите има една минута тишина за да се оддаде почест на бројните жртви на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВЕН ГЕСТ – МАЖ И ЖЕНА ОД ВУХАН БИЛЕ ПРВИ КОРОНА ПАЦИЕНТИ ВО РИМ: Донирале 40.000 евра на болницата која (ги лекувала бесплатно) им ги спасила животите и ги излекувала!

Кинески брачен пар, кој како туристи, во јануари, кои биле првиот идентификуван случај на ковида-19 во Италија, во римската болница „Спаланзани“, каде што биле излекувани, донирале 40. илјади евра за истражување на коронавирус. Парот Кинези, двајцата во шеесеттите години, по потекло од кинескиот град Вухан, биле во Рим на туристичко …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОД ЗЕМЈА ПРОНАШЛЕ АНТИЧКИ ГРАД А НЕ МОРАЛЕ ДА ПОМЕСТАТ НИТУЕДЕН КАМЕН : Еве со која техника дошле до големото откритие!

Научниците по прв пат откриле антички римски град под земја, во близина на градот Фалерија Новија, околу педесет километри од Рим, користејќи само георадар. Она што е најинтересно е дека тие не морале да превртат ниту еден камен. Наместо тоа, научниците од Кембриџ и Универзитетот во Гент во Белгија користеле …

Повеќе »