Tag Archives: Италија

(ФОТО) ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ – ОФИЦИЈАЛНО Е, ЕВРОВИЗИЈА 2022 ЌЕ СЕ ОДРЖИ ТУКА: Не станува збор за главниот град на Италија туку за град познат по доброто вино и авто индустријата

Евровизија 2022. година ќе се одржи во Торино, италијански град во регионот Пиемонт. Информацијата беше потврдена на официјалните канали на Евросонг. Првото полуфинале ќе се одржи на 10. мај, второто на 12. мај, а големото финале на 14. мај 2022. година. Ciao Torino! 🇮🇹🇮🇹🇮🇹 The secret’s out! #Eurovision 2022 will …

Повеќе »

(ФОТО) ЗАКОНОТ Е ИСТ ЗА СИТЕ: Италијанската полиција го посетила Дејвид Бекам на јахтата – набргу се открило и зошто!

Дејвид Бекам за време на семејниот одмор во Италија го посетила полицијата, пишува The Sun. Доаѓањето на поморската полиција се случило откако неговите деца, 16-годишниот син Круз и 10-годишната Харпер, се возеле со џет-скии. Еден од минувачите кој се нашолна брегот во близина на јахтата на Бекам, за британските медиуми …

Повеќе »

(ФОТО) Таа магнетски привлекува: За оваа егзотична убавица се вели дека е фатална!

Поради нејзиниот егзотичен изглед, таа се појавила во бројни кампањи, серии, телевизиски емисии, но и музички спотови. View this post on Instagram A post shared by Madalina Diana Ghenea (@officialmadalinaghenea) Романката Мадалина Генеа (33), која живее и работи во Италија, е мајка на Шарлот (5), но таа пред се е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Англичаните „полуделе“ поради она што малечкиот принц Џорџ го правел после првиот гол на Вембли

Седумгодишниот принц Џорџ синоќа беше една од главните sвезди на натпреварот помеѓу Англија и Италија. Медиумите се преплавени со фотографија од тажниот мал принц по поразот на Англичаните по изведувањето на пеналите, но Интернетот зуи за друга сцена од натпреварот. Откако Англија погоди во втората минута од натпреварот, кралското семејство …

Повеќе »

РИГОРОЗНИ МЕРКИ – ВАКЦИНАЦИЈАТА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА НАСТАВНИОТ ПЕРСОНАЛ: Кој ќе одбие имунизација се исклучува од школскиот систем!

ИТАЛИЈАНСКИОТ комесар за вонредни ситуации, генерал Франческо Фило, побарал од регионот да организира вакцинирање на професори од училишта и универзитети и друг училишен персонал, кои сè уште не биле имунизирани, пишува агенцијата Анса. Досега, во просек, 85% од наставниот кадар се вакцинирани, но во некои региони бројот е под 80. …

Повеќе »

(ФОТО) СПАСИЛ ТРИ ДЕВОЈЧИЊА И САМО ПАДНАЛ: Италија тагува по храбриот татко – од брановите ги извлекол ќерката и другарките а потоа починал!

ФЕРНАНДО П. (60) починал на плажа во Сардинија од срцев удар неколку секунди откако ги спасил ќерката (13) и нејзините другари од давење. Трагедијата се случила во петокот, на 26. јуни, а несреќниот Фернандо, по херојскиот чин, само паднал на плажата пред децата. Според италијанските медиуми, Фернандо однел една од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали е ова најубавиот природен базен на светот?

Grotta della poesia е исполнет со солена морска вода со прекрасна сина боја што главно го привлекува локалното население, пишува на страницата punkufer.hr.   View this post on Instagram   A post shared by Grotta Della Poesia (@grotta_della_poesia) Grotta della poesia или во превод од италијански јазик – Пештера на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „ВО КАДАРОТ ВЛЕТАЛО ПАКЕТЧЕ“: Дали ова се НОВИ докази дека Италијанецот е вплеткан во уште ПОГОЛЕМ СКАНДАЛ!

На социјалните мрежи се појавила полемика! По евровизискиот скандал каде гледачите и новинарите го обвинија италијанскиот пејач Дамиано Давид (22) за шмркање кокаин во директен пренос, фановите се обидуваат да му помогнат, но се појавиле нови „докази“ дека можеби Италијанецот навистина има врска со силните обвинувања. Имено, се појавиле фотографии …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАРОДОТ ИЗБРА – Рокенролот го победи кичот: Италија е победник на Евросонгот!

Се одржа последната вечер на 65. Евровизија, а победата ја освои Италија со песната Zitti E Buoni во изведба на „Менескин“. Кипар, Албанија, Израел, Белгија, Русија, Малта, Португалија, Србија, Велика Британија, Грција, Швајцарија, Исланд, Шпанија, Молдавија, Германија, Финска, Бугарија, Литванија, Украина, Франција, Азербејџан, Норвешка, Холандија, Италија, Шведска и Сан Марино …

Повеќе »