Tag Archives: Италија

РИГОРОЗНИ МЕРКИ – ВАКЦИНАЦИЈАТА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА НАСТАВНИОТ ПЕРСОНАЛ: Кој ќе одбие имунизација се исклучува од школскиот систем!

ИТАЛИЈАНСКИОТ комесар за вонредни ситуации, генерал Франческо Фило, побарал од регионот да организира вакцинирање на професори од училишта и универзитети и друг училишен персонал, кои сè уште не биле имунизирани, пишува агенцијата Анса. Досега, во просек, 85% од наставниот кадар се вакцинирани, но во некои региони бројот е под 80. …

Повеќе »

(ФОТО) МИС НА ЕВРО: Атрактивна италијанска навивачка (без градник) ги запалила трибините на „Алианц Арена“

Додека Белгија и Италија играле атрактивен фудбал, ниту на трибините не недостасувало атракција. Најголема од нив била една италијанска анвивачка која, намерно или не, заборавила да стави градник под дресот.  

Повеќе »

(ФОТО) СПАСИЛ ТРИ ДЕВОЈЧИЊА И САМО ПАДНАЛ: Италија тагува по храбриот татко – од брановите ги извлекол ќерката и другарките а потоа починал!

ФЕРНАНДО П. (60) починал на плажа во Сардинија од срцев удар неколку секунди откако ги спасил ќерката (13) и нејзините другари од давење. Трагедијата се случила во петокот, на 26. јуни, а несреќниот Фернандо, по херојскиот чин, само паднал на плажата пред децата. Според италијанските медиуми, Фернандо однел една од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Овие три работи до синоќа никогаш не се случиле на Еуро

Репрезентацијата на ИТАЛИЈА го отвори Евро 2020 во Рим со убедлива победа од 3:0 против Турција. Со таков исход беа срушени неколку рекорди на италијанската репрезентација, како и на Европското првенство. За Италија ова беше 39. натпревар во историјата на Еурото, и по прв пат на еден натпревар постигнаа три …

Повеќе »

Фудбалер во Италија починал среде натпревар одигран во спомен на неговиот брат

Италијанскиот фудбалер Џузепе Перино починал синоќа играјќи натпревар што бил организиран во спомен на неговиот покоен брат. Како тинејџер, Перино бил член на Парма, кратко време, но поголемиот дел од својата кариера го поминал во пониските лиги. Тој имал 29 години. Натпреварот се играше во Поџомарино во близина на Неапол …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали е ова најубавиот природен базен на светот?

Grotta della poesia е исполнет со солена морска вода со прекрасна сина боја што главно го привлекува локалното население, пишува на страницата punkufer.hr.   View this post on Instagram   A post shared by Grotta Della Poesia (@grotta_della_poesia) Grotta della poesia или во превод од италијански јазик – Пештера на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „ВО КАДАРОТ ВЛЕТАЛО ПАКЕТЧЕ“: Дали ова се НОВИ докази дека Италијанецот е вплеткан во уште ПОГОЛЕМ СКАНДАЛ!

На социјалните мрежи се појавила полемика! По евровизискиот скандал каде гледачите и новинарите го обвинија италијанскиот пејач Дамиано Давид (22) за шмркање кокаин во директен пренос, фановите се обидуваат да му помогнат, но се појавиле нови „докази“ дека можеби Италијанецот навистина има врска со силните обвинувања. Имено, се појавиле фотографии …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАРОДОТ ИЗБРА – Рокенролот го победи кичот: Италија е победник на Евросонгот!

Се одржа последната вечер на 65. Евровизија, а победата ја освои Италија со песната Zitti E Buoni во изведба на „Менескин“. Кипар, Албанија, Израел, Белгија, Русија, Малта, Португалија, Србија, Велика Британија, Грција, Швајцарија, Исланд, Шпанија, Молдавија, Германија, Финска, Бугарија, Литванија, Украина, Франција, Азербејџан, Норвешка, Холандија, Италија, Шведска и Сан Марино …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова се најголемите фаворити за победа на Евросонг!

Во тек се последните подготовки за последната вечер на Изборот за песна на Евровизија, кога учесниците ќе се обидат да дојдат до победата, а квотите за победникот на овогодинешното натпреварување се набљудуваат и според најавите главен фаворит за победа со 28% шанси е Италија. Кога станува збор за пласман на …

Повеќе »