здравје

(ФОТО) Смути за имунитет

Состојки: тиква јаболка неколку бриселски зелкички малку кокосово масло сок од лимон мед зачини: морско оревче, чили, цимет, куркума Подготовка: тиквата исчистете ја, исечете и сварете во вода. Исцедете но оставете ја водата од страна.Зачинете, но не претерувајте, за да еден од зачините не го преземе вкусот и не ја …

Повеќе »

Го подобрува расположението и здравјето: 5. причини поради кои веднаш ќе почнете да пиете какао!

Овој вкусен напиток е добар за здравјето и го подобрува расположението. Нема ништо подобро од шоља топло какао во текот на ладен и дождлив есенски ден. Овој пијалок нема да го задоволи само вашето чуло за вкус, туку ќе придонесе и за вашето здравје. Какаото помага за добро расположение Какаото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Им тетовира 3Д брадавици на жените кои имале рак на гради

„Жените се воодушевени со резултатот, а кога ќе се погледнат во огледало насмевката тешко им се симнува од лицата. Доста фрапантно е да се видат нивните реакции на нешто така малечко“, вели Вини Маерс. Откако сестра му преживеала рак на града, Вини Маерс, мајстор на тетоважи од Фиксбург, САД, видел …

Повеќе »

(ФОТО) На 23. години после мозочен удар не можела да ги измие забите: „Избегав од пеколот!“

Пред на години Ели Берлин не можела да држи четкичка за заби во раката ниту да стави кармин, но денес таа ги подучува жените за тоа колку всушност се јаки. Ова е нејзиното искуство откако со само 23. години доживеала мозочен удар. View this post on Instagram was probably thinking …

Повеќе »

(Рецепт) Свежиот здив ќе биде ваш заштитен знак: Една голтка ги отстранува сите бактерии и остатоци од храна!

Најпрво гргорете го и „шетајте“ низ усната шуплина, па потоа проголтајте. … Понекогаш ниту одличната орална хигиена не е доволна да имаме долготраен свеж здив. Сепак, немојте да очајувајте и подгответе вкусен домашен напиток и нека свежиот здив биде ваш заштитен знак. Состојки: 1/2 лажичка цимет во прав, 1/2 лажичка …

Повеќе »

Често имате херпес на устата? Еве што значи тоа за Вас…

Херпес на устата најчесто се добива во детството. Вирусот останува во нервните клетки, а во зависност од состојбата на вашето здравје и инфекциите повторно се појавува Појавата на херпес на усните значи дека имунитетот нагло ви паднал или тој е последица на некои други болести или состојби. Може да настане …

Повеќе »

Кафето го чува животот: Еве колку филџани кафе дневно треба да испиете за да ја одбегнете прераната смрт

Антиоксидансите во кафето го чуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од карцином – вели најновото истражување. Во Шпанија било извршено истражување кое опфатило 20 илјади луѓе на возраст од 25. до 60 години, кои биле следени низ цела деценија, и кое покажало дека 4. филџани кафе дневно го …

Повеќе »

(ФОТО) Светската ѕвезда има псоријаза и моли за помош:„Никогаш не ми било вака, ја имам по целото тело“

Познато е дека риалити ѕвездата Ким Кардашијан има псоријаза. До сега успешно успеавала да ги скрие овие промени на кожата но сега болеста и напредувала. Оваа хронична кожна болест не е заразна туку се пренесува од генерација на генерација. на Ким Кардашијан псоријазата и се проширила по целото тело и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Застрашувачко видео кое покажува какви се последиците од пушење после само еден месец

Сите знаат дека пушењето е штетно за нашиот организам но сепак повеќе од милијарда луѓе во светот редовно пушат. За да ги потсетат луѓето на ужасните последици од пушењето Public Health England објавил видео кое покажува како димот од цигарите влијае на нашите плуќа веќе после самое ден месец пушење. …

Повеќе »