здравје

(ВИДЕО) Животот ни носи секакви проблеми: Инспиративен говор на млад човек кој цел живот се среќавал со непремостливи болести – но ги победувал!

Соочен со смртни болести и дури со смртоносен третман, Мајкл Кросленд, неколку пати се среќавал со смртта но секој пат ја победувал. Ова е приказна за еден од најхрабрите луѓе кои било кога живееле… На 10. години му откриле рак кој не може да се оперира. На 12. години го …

Повеќе »

(ФОТО) Поради витилигото добивала навреди цел живот а денес е најпозната манекенка со „необичен изглед“ која недостатокот гордо го носи по модните писти!

Вини Харлоу во интервју раскажува какви проблеми имала на училиште, кога ја нарекувале крава или зебра, за тогаш да реши дека ништо нема да ја запре за да стане славна… Најпознатата манекенка со невообичаен изглед, Вини Харлоу стана едно од заштитните лица на Victoria’s Secret. View this post on Instagram …

Повеќе »

За Искра – Да бидеме хумани:Со секое купување на нејзино дело помогнувате за нејзината терапија!

Акција на Групиер за продажба на делата на Искра Донева за помош за нејзината терапија! Книга по избор: Скакулче игра плочка, Татко или Лазарополски хаикуа по цена од 100. ден. Одберете оригинален подарок за своите најмили, изненадете ги со некое од делата на Искра Донева, нашата млада и реномирана поетеса. …

Повеќе »

ВИТAМИН ЗA ОЧИ: Овој продукт е мелем за целото тело!

Блитвата треба да се јаде во што поголеми количини бидејќи е вистински мелем за телото, нагласуваа застапниците на народната медицина, а често го потврдуваат и официјалните истражувања. Таа првенствено содржи лутеин и зеаксантин, карактеристични состојки што ги нарекуваат и „витамини за очите”. Овие состојки припаѓаат на групата каротеноиди, и делуваат …

Повеќе »

(ФОТО) Апел до сите хумани луѓе: На Никола Новоселски му треба наша помош!

Никола Новоселски (32.) од с. Муртино-Струмица пред неколку години доживеа тешка сообраќајна несреќа од која сеуште се опоравува. Се здоби со тешки телесни повреди на главата кои предизвикаа трајни последици и се уште се наоѓа во коматозна состојба, без можност да се движи и зборува. По краткото неуспешно лекување во …

Повеќе »

(ФОТО) Колку сме хумани: Можеме ли да му помогнеме на несреќниот татко и сопруг?

Да покажеме колку сме хумани со мала помош од наша страна но која многу ќе му помогне на Кире Главинчевски, кој доживеал несреќа… Кире Главинчевски, 30. години од Битола,сопруг и татко на едно дете во 2013. година доживеал несреќа при скок во вода и од тогаш е неподвижен и во …

Повеќе »

Знаци кои покажуваат дека сте под голем стрес

Секојдневното брзање и седечкиот начин на живот на нас оставаат трајни последици. Некогаш се обидуваме да ги надминеме нашите крајни можности што е исклучително себично кон нашето тело и нашиот здрав разум. Ова се некои од показателите дека трпите огромно количество стрес и дека морате да го успорите темпото и …

Повеќе »

Бидете дел од најмасовниот Јога час на 21 јуни

Во Македонија се прославува Меѓународниот ден на јогата По повод Меѓународниот ден на јогата, Индиската амбасада од Софија, во соработка со македонските јога друштва и школи, ги покануваат сите на најмасовниот Јога час, кој ќе се одржи на 21 јуни, во 19 часот на платото пред Спомен куќата на Мајка …

Повеќе »

(ФОТО) Серена Вилијамс отворено проговорила за тешкото и комплицирано породување и за својата борба со постпородилната депресија

Пред осум месеци тенисерката Серена Вилијмс станала мајка на девојчето Алексис Олимпија Оханиан. Новопечената мајка искрено за Harper’s Bazaar UK проговорила за родитеството и открила дека оваа животна промена не и била едноставна. Имено, после тешкото породување се борела со постпородилна депресија. Excited to be on the cover of the …

Повеќе »