здравје

„Храбро срце“ со кампања за органодарителството

Годинава која полека ја испраќаме ја одбелажаа два настани кога станува збор за здравјето – корона вирусот но и првата трансплантација на срце во Македонија. Вчера беше Европскиот ден на органодарителството кое го одбележаа и членовите на „Храбро срце“ со предавање од професори и ја најавиле нивната кампања која почнува …

Повеќе »

(Рецепт) Ова е најздравиот чај на светот: Спречува се’ – од обична настинка до канцер

Направете нешто добро за себе: пијте една чаша од овој чај секој ден Без разлика дали се користи свежо или сушено, ориганото е популарен лековит зачин што се користи илјадници години. Бидејќи е антиоксиданс, антитуморен, антиинфламаторно средство, ориганото помага во лекување на разни болести. Најчестиот начин за лекување на оригано …

Повеќе »

МЗ: До крајот на годината отвораме банка за ткива и коска

Министерот за здравство доц. Д-р Венко Филипче и Националната координаторка за трансплантација д-р Маја Мојсова Мијовска, денеска одржаа прес-конференција, по повод одбележувањето на Европскиот ден на органодарителство – 10 Октомври. На денот на одбележувањето, исто така, министерот Филипче и д-р Мојсова им доделија благодарници на семејствата Диневи и Пиневи кои …

Повеќе »

Северна Македонија рангирана меѓу првите три земји во светот со најголем пад на стапката на мртвородени деца

Министерството за здравство информира дека според најновиот извештај на УНИЦЕФ, Република Северна Македонија е меѓу првите три земји во светот со најголем пад на стапката на мртвородени деца во периодот меѓу 2000 и 2019 година. Анализата на податоците покажува дека стапката на мртвородени деца во Северна Македонија се намалила од …

Повеќе »

БОРБА СО КОРОНА ВО МАКЕДОНИЈА: Над 100 пациенти третирани со конвалесцентна плазма

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 129 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19. Од нив 68 единици се обезбедени преку аферезна процедура од вкупно 30 дарители, и 59 единици се обезбедени преку стандардно дарување. Инаку, досега над 100 пациенти со Ковид-19 се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГРЕНЕЛ СЛАВИ 7. ГОДИНИ ПОБЕДА НАД КАНЦЕРОТ!„Ја сакам мојата здодевна крв, мразам рак! Вака им помага на болните!

Ричард Гренел, специјалниот пратеник за Косово, објави фотографија на Инстаграм од редовната контрола, 7. години откако го победи ракот и испрати важна порака. “Денес бев на редовен тримесечен предлог. Дури и’ по 7. години, подеднакво е стресно да се чекаат тестовите, стравот од враќање на ракот е реален. Сепак, денес …

Повеќе »

(ФОТО) Бил здрав, животот бил пред него – а умрел од ковид!

Случајот со младиот спортист Чад Дорил најдобро зборува за тоа колку е подмолен Ковид 19. Тој бил совршено здрав, но ја загубил битката со вирусот. Чад Дорил, студент на Државниот универзитет „Алапачијан“ во Бун, Северна Каролина, бил во совршена форма. Имал само 19. години. Тој бил висок и слаб. Играл …

Повеќе »

Рецепти на баба: Овој чај експресно помага кај болки во грлото и кашлање

ЛОВОРОВИОТ ЛИСТ е препознатлив по својата специфична арома, па многу луѓе сакаат да го користат при готвење, но помалку е познато дека е исто така природен лек кој има антиинфламаторно и антисептично дејство. Листовите на ова растение се богати со разни минерали (калиум, бакар, манган, калциум, железо, цинк, магнезиум, селен) …

Повеќе »

Откако ќе го видите ова видео ќе се посомневате во сопственото миење раце

ИМА одличен метод со светки што лесно ги учи децата (но и возрасните) како правилно да ги мијат рацете. Покрај тоа, тоа може да ве натера да се сомневате во сопствената хигиена на рацете. Веројатно веќе сте слушнале дека треба да ги миете рацете со вода и сапун минимум 20 …

Повеќе »