здравје

Споделувајте за да и помогнеме на Маја Рековиќ: Се бара донор за да ја победи леукемијата!

Радио Валандово на Фејсбук објави апел за помош на Маја Рековиќ која се бори со леукемија и на која и е потребен донор… „Барајќи ДОНОР за да се ја победам леукемијата, сретнав луѓе,кои безусловно и несебично дојдоа да помогнат..никогаш не помислив дека на ваков начин ќе барам помош..ама вашите 5ml …

Повеќе »

Ослободете се од чадот од цигари од облеката – на едноставен начин!

Алиштата ставете ги на радијатор и оставете да отстојат барем три часа, а најдобро е преку цела ноќ, доколку се топли… Повторно сте се изнервирале што од кафулето, ресторан, работното место или после кафенце кај пријатели сте излегле „намирисани“ со чад од цигари – од глава до петици? Уште ако …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Волја и упорност: Оваа жена 33 години се бори со ракот и 11. пати го победила – За неа нема предавање!

Илонка Целер цел живот мечтаела само за едно – да стане баба. Животните предизвици се нижеле еден по еден, и така со децении, а Илонка ги прескокнала сите пречки и од животот добила и повеќе отколку што се надевала… Илонка Целер (81) го победила ракот 11. пати. Таа оваа своја …

Повеќе »

Ова е една од главните причини за вишокот мрсни наслаги на вашиот стомак

Стресот предизвикува дебелеење е реченица која сигурно сте ја слушнале, но дали сте знаеле и дека предизвикува маснотии на стомакот? Сепак, не е стресот виновен за се. Зад тие мистериозни килограми во вашиот средишен дел на телото стои уште нешто. „Секој пат кога телото е под стрес се ослободува кортизол“, …

Повеќе »

(ФОТО) Овие три нутритивно богати намирници можат да му помогнат на вашиот мозок и да го поправат памтењето

Не можете да се сетите каде сте ги оставиле клучевите, паричникот, мобилниот? Размислувате каде сте го паркирале автомобилот? Вакви проблеми многумина искусиле, а дополнително можат да донесат стрес, стареење, замор и дехидратација. За среќа, памтењето може да се поправи, важно е чинијата да се наполни со нутритивно богати намирници. Ако …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ново кинеско чудо за чист воздух: Не чекаат снег, дожд и ветер – Кина изградила 60 метарски прочистувач на воздух!

Овој објект на прв поглед изгледа како огромен индустриски оџак, но не е тоа. Се работи за џиновски прочистувач на воздухот, кој што е изграден во центарот на градот Ксиан во Кина. За разлика од индустриските оџаци кои загадуваат, оваа 60 метарска кула прочистува. Капацитетот на овој прочистувач е од …

Повеќе »

Не правете грешка со чаевите: Корисни се повеќе отколку што верувате!

Дали спаѓате во онаа група која чаевите ги пие само кога се болни? Тоа е голема грешка бидејќи чаевите можат да помогнат при многу пречки. Ова се 10. најдобри чаеви за зачувување на вашето здравје: Камилица – делува смирувачки и често се користи против несоница, ги ублажува болките во желудникот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Револуционерен метод: Лекување на вени со пена!

Само оние кои имаат проблеми со вените знаат какви болки трпат. Но, медицината оди напред и е претставен нов, едноставен, начин за надминување на овие тешкотии. Овој метод е наречен пена за склеротерапија.Докторите инјектираат смеса од пена наречена склеросант која ги намалува големите вени и ги затвора.На тој начин се …

Повеќе »

(ФОТО) Настинките ги добиваме поради две работи:Еве како болеста „да ја исечете“ во корен!

Фармацевтот Анѓела Калмер открива ефикасен начин на заштита Веќе знаете дека треба да ги измиете рацете секогаш кога од некаде ќе се вратите дома, особено ако сте биле на подрачје каде има голема циркулација на луѓе. Сепак, на овие две јавни површини има најмногу бактерии! „Ставањето раце на пулт во …

Повеќе »