Денес роденден слави нашиот поранешен борач, освојувач на два бронзени медали на Олимписките игри Шабан Сејдиу

Шабан Сејдиу е роден е на 6 мај 1959 година во Блаце, општина Чучер-Сандево, Скопје. Сејдиу е со албанско потекло. Бил член на Скопскиот боречки клуб, а го тренирал истакнатиот тренер Ристо Таков.

Сејдиу се натпреваруваше на неколку Летни олимписки игри: 1976, 1980, 1984 и Летни олимписки игри 1988 година. Тој освои бронзени медали на Олимпијадата во Москва и Лос Анџелес.


Настапуваше на Светското првенство во борење во 1977 година во Лозана и во Скопје во 1981 година, и на двете освои сребрени медали. Советскиот борач и освојувач на олимписки и светски златни медали, Сајпула Абсаидов, го спречи во двата наврати на Олимписките игри во Москва и на Светското првенство во борење во 1981 година.

Добитник е на наградата „Златна значка“ од дневниот весник Спорт за најдобар спортист на Југославија во 1977 година. Негова ќерка е познатата пејачка Алтуна Сејдиу – Туна.


Среќен роденден Шабан, ти посакува редакцијата на Екран.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“

Во организација на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес, со почеток во 18:00 …