здравје

ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД ОВИЕ 15. НАВИКИ ШТО ПОБРЗО: Само така 2022. година ќе ви биде успешна!

Овие навики не попречуваат на патот кон успехот Се наоѓаме на самиот почеток на 2022. година, а за да биде најдобра досега, време е да се ослободиме од сите лоши навики кои ни го блокираат патот до успехот. Започнете денес со некои животни промени кои ќе ве разубават одвнатре и …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО ТРЕБА ДА ПРАВИТЕ ако не сакате да се ЧУВСТВУВАТЕ СИРОМАШНО!

Тоа е прашање на здрав разум: способност да разбереме што можеме да си дозволиме, а што сè уште не… За да не се чувствувате сиромашно, треба да го изберете најдоброто. Најдобро, но по цена што можете да си ја дозволите. Ако сакам да купам слика на Веласкез, ќе се чувствувам …

Повеќе »

Чај од камилица: Ова се причините зошто треба да го пиеме секој ден

Скоро секој дом има КУТИЈА чај од камилица. Што лекува обичниот чај од камилица? Терапевтските својства на камилицата се одамна познати, а ја користеле и древните цивилизации. Еден од најчестите начини за консумирање на камилица е правењето чај, а придобивките што ни ги носи ќе ве поттикнат да ја консумирате …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖАЛО: Омикрон го подига имунитетот на претходниот вид делта

РЕЗУЛТАТИТЕ од истражувањето на јужноафриканските научници сугерираат дека сојот омикрон може да ја замени делта варијантата на коронавирусот, бидејќи инфекцијата со омикрон го подига имунитетот на претходниот вид делта. Студијата опфатила само мала група од 33. вакцинирани и невакцинирани луѓе и не била рецензирана, но покажала дека луѓето кои биле …

Повеќе »

Да помогнеме еден млад живот да се излекува: На Венко Атанасовски му треба наша помош!

Животот никогаш не се знае што може да донесе – радост но и тага, болест…Затоа во овие празнични денови да го отвориме срцето и да помогнеме за оздравување на еден млад живот… Венко има 24 години и боледува од рак. Ова се броевите преку кои можеме да донираме по 100 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Чудесно опоравување – Умирал од тумор во мозокот: Секој ден одел на прошетка и правел нешто фантастично – после 3. години дознал дека оздравел!

Докторите на семејството на Грег Томас му рекле да се подготвуваат за неговиот погреб бидејќи туморот длабоко ги зафатил неговиот врат и мозокот. После тие вести Грег дал отказ и времето го минувал во прошетка со своето куче Макс. За време на една прошетка наишол на напуштена црква. Се наоѓала …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Правиме пијалок за имунитет: Зимско овошје и морков

Во зимските месеци многу е важно да се зајакне имунитетот. Во тоа ќе ни помогнат свежото овошје и зеленчук, заедно со квалитетниот сон и физичката активност. Комбинацијата од моркови, јаболка, киви и други состојки е полна со витамини и минерали кои го чуваат здравјето и штитат од разни вируси. Ова …

Повеќе »

Спреј за нос со евтин лек ја запира короната?

Кога се вдишува, хепаринот не навлегува во крвотокот, туку се задржува во носот со цел вирусот да се закачи за него наместо за клетките на телото. Австралиските истражувачи спроведуваат тестови на назален спреј на база на разредувачи на крв, за да утврдат дали тој може да обезбеди заштита од ковид …

Повеќе »

(ФОТО) Проблеми со една од главните алатки во борбата против Ковид: „Бев збунет. Имам симптоми, но…“

Тестовите за ковид, заедно со вакцинацијата, се една од главните алатки во борбата против пандемијата на коронавирус. Меѓутоа, ако тестовите не се со доволен квалитет или не се користат правилно, тие даваат лажна сигурност и можат само да ја влошат ситуацијата. Неодамнешното истражување на германските институти покажа дека дури 20. …

Повеќе »