здравје

Трчањето е ПРОТИВОТРОВ за пандемискиот стрес – велат стручњаците!

Квалитетната релаксација е поважна од порано со оглед на пандемијата и предизвиците што таа ги носи. Еден начин е трчањето, но и кој било друг вид на вежба. „Напнатоста што ја чувствуваме треба да се ослободи“, вели Инго Фобосе, професор на Универзитетот за спорт во Келн. Неговиот совет е буквално …

Повеќе »

(ФОТО) Фрапантна трансформација на лицето на девојка пред и после дрога

Ужасна фотографија од девојка која е уапсена за кражба, односно нејзината трансформација пред и по дрогата, навистина зборува повеќе од 1.000 зборови. Елизабет Ен Пенипекер била уапсена во Пенсилванија за кражба на автомобилот на нејзината пријателка. На фотографијата направена ова лето, за време на апсењето, Елизабет изгледа, благо речено, ужасно …

Повеќе »

ПРИРОДНО – 6. неочекувани лекови за ЗАБОБОЛКА: Сите ги имаме дома и многу помагаат!

Природно решение за забоболка. Ако сте имале забоболка барем еднаш, знаете колку може да биде тешко. А во тоа време, сè додека не одите на стоматолог, можете да си помогнете со домашни лекови кои можат да ја намалат забоболката. Каранфилче Каранфилчето содржи лековито масло кое успешно ја елиминира болката. Џвакајте …

Повеќе »

Научници тврдат: Лек за артритис ги спасува најтешките пациенти со корона

Истражувачите откриле дека лекот за ревматоиден артритис, за кој претходно се утврдило дека може да биде спасоносен за тешки пациенти со корона, може да им помогне и на оние кои примаат кислород поради коронарната инфекција. Ова значително би го намалило притисокот врз здравствениот систем, пишува Гардијан. Една студија минатиот месец …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕДНА МАСКА НЕ Е ДОВОЛНА, НОСЕТЕ ДВЕ: Стручњаците го рекле своето – се удвојува заштитата од вирусот!

Американскиот центар за контрола на болести (CDC) им препорачал на граѓаните да носат две маски, хируршка и платнена над неа, за да се намали ризикот од инфекција со коронавирус. Исто така, CDC препорачува хируршката маска да биде цврсто прицврстена за лицето. Американскиот CDC ги даде тие препораки врз основа на …

Повеќе »

(ФОТО) Една недела се туширала со ладна вода и ги покажала резултатите

Стефани Хоуп со месеци слушала за придобивките од туширањето со ладна вода. Слушнала дека позитивно влијае на психата, кожата, косата и го олеснува воспалението на мускулите после тренинг. Студениот туш наутро ве буди веднаш, а Стефани не е „утрински тип“. Таа сака да спие и тешко се буди. Иако лекарите …

Повеќе »

Филипче: „Пациентите со малигни болести ќе си ја добиваат терапијата дома“

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче денеска по повод одбележување на 4 февруари Светскиoт ден за борба против ракот, ја посети Клиниката за онкологија каде во присуство на директорот д-р Нино Васев остварија средба со Биба Додева претседателката на Здружението за борба против рак „БОРКА – за секој нов ден” …

Повеќе »

Мали работи кои можат да спречат рак: Овие 10. чекори треба да ги направи секој од нас!

Секоја година на 4 февруари се слави Светскиот ден на ракот, а целта е едноставна: обрнете внимание на вашето тело, откријте ја болеста во рана фаза – тоа ќе ви помогне да преживеете Ние ви донесуваме 10. работи што секој од нас може да ги направи и може да спречи …

Повеќе »

МЗ: Обезбедуваме современи третмани на лекување, за нашите пациенти да не патуваат во странство – За првпат воведена имунимодуларна терапија на Клиниката за хематологија

Министерството за здравство вложува и се залага да им овозможи на пацинетите, во државата, модерни и современи терапии за лекување и на најкомплексни случаи, за што претходно биле испраќани на лекување во странство. На Универзитетската Клиника за хематологија воведена е нова метода за лекување пациенти со имуномодуларна терапија. Ова е …

Повеќе »