здравје

(ФОТО) Оваа девојка до својата 18. година била потполно ќелава. Одлучила дека тоа нема да ја запре…!

ЕМИ Бурби имала само 17 години кога косата почнала да и паѓа. На 18. годишна возраст, таа останала целосно ќелава. „Вашата коса и изглед се едни од најважните работи кога имате 17. години, така што навистина беше поразително да ја изгубам“, открила таа за британски Metro. Еми страда од сериозен …

Повеќе »

ТРАДИЦИОНАЛНА МЕДИЦИНА – Рускиот лекар ЛАЗАРОВ открива: Кантарионот помага при ОНКОЛОШКИ БОЛЕСТИ

Рускиот лекар Николај Лазаров го воведе терминот адаптогено растение во 1949. година и го искористи за да ги опише најефикасните лековити својства што природата ги нуди на организмот. Адаптоген е супстанција која има способност да ја усогласи и хармонизира реакцијата на телото на различни физички, хемиски, биолошки и психолошки надворешни …

Повеќе »

ТРИ ПРИРОДНИ АНТИБИОТИЦИ кои ќе ги уништат бактериите и ќе го зајакнат ИМУНИТЕТОТ!

Подароци од природата кои одамна се познати како природни антибиотици. Од античките времиња, нашите предци ги знаеја позитивните ефекти на растенијата и нивните различни плодови во третманот на широк спектар на болести. Природните антибиотици можат да бидат многу корисни во секојдневниот третман, пред да посегнеме по синтетички антибиотици, што може …

Повеќе »

Помош од природата: Заштитете се од комарците!

Покрај непријатното чешање и црвенило, каснувањето од комарци може да предизвика алергиски реакции Маслиново масло Омилени места за собирање комарци се површините на водата. За да ги избркате комарците, ставете сад со вода и неколку капки маслиново масло кое ќе остане незабележливо а ќе ги одбива натрапниците. Јаболков оцет Еден …

Повеќе »

(Рецепт) Облога од рицинусово масло ја смирува болката во сите делови на телото

Рицинусовото масло е многу лековито и помага при голем број здравствени проблеми уште од античко време, прво во Индија … Лековито рицинусово масло е направено од плодовите на растението, бидејќи процесот на обработка го отстранува неговиот токсичен алкалоид, така што е целосно безбеден за секаков вид на употреба, што вклучува …

Повеќе »

(Рецепт) Волшебната РУСА ги пржи брадавиците подобро од ласер и добро е позната во народната медицина – и за други намени!

РУСА (Chelidonium majus), росопас, змијско млеко има многу примени во народната медицина… Доколку ве мачат брадавици, пробајте ја чудесната руса (Chelidonium majus), која е со нас со векови. Руса или змијско млеко е лековито растение богато со жолт сок што протекува кога ќе го откинете. Се верува дека ластовиците ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛИКИТЕ ОД ПЛАЖА НА ДАНИЕЛА ГО ШОКИРАЛЕ СВЕТОТ: „Бев само 3. часа на сонце и мачкав крем а навечер ПОЧНА ПЕКОЛОТ!“

Даниел Фикимонс (31) од Ирска поминала три часа на плажа во друштво на нејзиниот татко (54) и нејзините две деца – Клои (9) и Хејли (8) и како што тврди редовно нанесувала крем за сончање со фактор 30 а сепак ноќта се разбудила со треска и болка од изгореници. Застрашувачките …

Повеќе »

СЕДУМ животни совети на најдолговечните луѓе!

Иако науката сè уште не ја пронашла тајната на долговечноста, оние кои се на овој свет повеќе од еден век имаат совет вреден на злато. Некои од нивните препораки се чудни, други изгледаат логични, а трети дефинитивно ќе ви го направат животот подобар, дури и ако не го продолжат на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вакцинирај се! Безбедно е, сигурно е! – порачаа јавните личности со емотивни сведоштва

Десетици јавни личности од Македонија ја поддржаа големата национална кампања за вакцинација чија порака гласи: Вакцинирај се! Безбедно е, сигурно е! Во едноминутно видео, тие ги изразија своите лични ставови за вакцините, но и споделија емотивни сведоштва за нивните искуства со глобалната здравствена пандемија. Амбасадорот на Делегацијата на ЕУ – …

Повеќе »