здравје

Заболувањето на црниот дроб е петта најчеста причина за смрт – симптоми кои се првите знаци дека нешто не е во ред!

Правилната функција на црниот дроб е клучна за нашето здравје. Стапките на заболување на црниот дроб се во пораст и се рангирани како петта најчеста причина за смрт. Важно е да знаете како да препознаете можни знаци на оштетување на црниот дроб за да го одржите здравјето, а следните седум …

Повеќе »

Светски ден на рак: Направен е значаен исчекор во дијагностиката и лекувањето на рак на црниот дроб

Изминатава година направен е значаен исчекор во превенцијата, дијагностиката и лекувањето на рак на црниот дроб,истакнува по повод Светскиот ден за борба против ракот, 4 Февруари, Координативното тело за борба против хепатоцелуларниот карциномкое говоди Клиниката за гастроентерохепатологија во соработка со клиниките за радиотерапија и онкологија, инфективни болести и фебрилни состојби, …

Повеќе »

Знаци дека можеби сте имале омикрон а не сте ни знаеле

Омикрон досега се покажа како варијанта која предизвикува поблаги и поподносливи симптоми. Тој влијае на горниот респираторен систем и носи симптоми кои тешко се разликуваат од обичната настинка, па луѓето често не одат ниту на тестирање. Ако сте биле болни во последно време и не сте биле тестирани – овие …

Повеќе »

(ФОТО) Калуѓерка од Хрватска го лекува она што лекарите не можат: Оваа света жена откpила CПACOHOCHИ рецепти!

„Веќе 32. години моите природни лекови никому не му наштетиле, а низ мојата куќа минале илјадници луѓе“, вели калуѓерката Љубица. Сè започнало во раните 80-ти години кога нејзините татко и мајка се разболеле. Прво им сварила чај, а потоа и на децата на соседите. Следната пролет, луѓето почнале масовно да …

Повеќе »

Помага при ПУШАЧКА И ВИРУСНА КАШЛИЦА: Направете чај ОД ЧЕТИРИ СОСТОЈКИ и решете го проблемот што мачи многумина!

Ако се борите со кашлица бидејќи не можете да заспиете, обидете се да го консумирате овој чај кого го препорачува народната медицина. Пушачката кашлица е нешто со кое се среќаваат повеќето пушачи. Дури и кога ќе успеете да се откажете од пушењето, кашлањето е нешто што ќе остане присутно некое …

Повеќе »

Ги запознаваме ретките болести 2022 – Сезона IV

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена, и оваа година ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Преку соодветни текстови, видео и аудио записи ќе се запознае јавноста …

Повеќе »

РУСКАТА ЛЕКАРКА НАДЕЖДА ЧЕРНИШОВА ПРЕДУПРЕДУВА: Поради ова, брзиот тест за корона вирусот е ЛАЖНО НЕГАТИВЕН!

Зошто се случува брзиот тест за корона често да биде лажно негативен? Докторката објаснила што треба да избегнувате пред тестирање! Не е невообичаено брзиот тест за корона да покаже лажно негативни резултати. И нашите и светските експерти велат дека ако наодот е позитивен – нема сомнеж, има инфекција. Меѓутоа, ако …

Повеќе »

Откриено е која бустер доза од вакцината е најдобра против омикрон

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство во четвртокот објави дека зголемените дози на вакцината против коронавирус ја зголемуваат заштитата од смрт од варијантата омикрон до 95% кај луѓето на возраст над 50. години. UKHSA соопштила дека околу шест месеци по втората доза на која било вакцина против коронавирус, заштитата …

Повеќе »

Откриен е нов вид на коронавирус

Кинеските научници предупредија на „потенцијална закана за биосигурноста“ од новиот вид на коронавирус, кој може да се пренесе од животните на луѓето и не може да биде „вкрстено неутрализиран“ со антитела кои целат на Ковид. Истражувачите, од кои повеќето потекнуваат од Универзитетот Вухан, „неочекувано открија“ дека видот NeoKoV откриен во …

Повеќе »