тв лица

Македонскиот филм „М” на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Филмот „М” на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Dances with films”. -Воодушевен сум што ја примам наградата за најдобар филм на годинешното издание на „Dances with films” во Њујорк. Претставуваше голема чест и уникатно искуство да се биде дел од официјалната селекција …

Повеќе »

Ирена Спасовска: „Помладите мажи сакаат постари жени”

Во новата епизода на „Нешто конкретно” зборуваме за предрасудите кои важат за жените. Ако не се омажила до 30 сигурно нешто и фали, ако брка кариера и е успешна тогаш сигурно мрази мажи… вакви коментари и уште многу други сигурно сте слушнале за жените кои малку повеќе отскокнуваат од она …

Повеќе »

ТВ ТАКСИ 28 за Планинската спасителна служба – волонтери кои спасуваат животи!

Во новата епизода на ТВ ТАКСИ 28, Стрезо, Стефан и Ана се возат до Охрид да ги запознаат момците од најдобрата Планинска спасителна служба во земјава.  Македонија се наоѓа на седмо место на листата најпланински земји во светот. Дури 85,5% од територијата е покриена со планини, што отвора можност за …

Повеќе »

Сеќавање – на денешен ден во 2018 година не напушти актерката Љупка Арсова-Џундева

Љупка Арсова-Џундева била родена на 11 јули 1934 во Скопје. Истакната македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Во ансамблот на Драмата при Македонскиот народен театар, Џундева се вработува во 1951 година. Припаѓа на генерацијата глумци кои ја завршиле Државната театарска школа во Скопје. Во овој театар работи до пензионирањето во …

Повеќе »

“ЛИЛИТ” театарски перформанс во КСП Центар-Јадро, премиера на 04.12.2023 (понеделник), во 20:00 часот

Денес, понеделник (04.12.2023), со почеток во 20:00 часот, во Културно-социјален простор Центар-Јадро ќе се одржи премиерната изведба на театарскиот перформанс “Лилит” „Лилит” е првата фаза од театарското истражување насловено „Notebook of Silence”, соработка помеѓу актерката Јасмина Билаловиќ, композиторот Алесандро Ола (Италија/Шпанија), и драматургот Јелена Вуксановиќ (Србија). Проектот е замислен во …

Повеќе »

Сеќавање: Две години без нашиот актер Славиша Кајевски

Славиша Кајевски беше роден во Скопје на 1 февруари 1982 година. Македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот за актерска игра, во класата на проф. Владимир Милчин, во 2005 година. Од 2010 година, па се до …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Борче Начев

Борче Начев е роден на 2 декември 1982 година во Струмица. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во класата на Владо Цветановски во 2007 година. Вработен е во Македонскиот народен театар …

Повеќе »

Американска премиера на „М” на Вардан Тозија во срцето на Њујорк

Македонскиот филм „М” на режисерот Вардан Тозија денес ја има својата премиера во САД на фестивалот „DANCES WITH FILMS” „DANCES WITH FILMS” е во моментот еден од најзначајните гласови на независната филмска индустрија надвор од Холивуд. По 25 години одржување во легендарниот Chinese Theatre во Лос Ангелес, фестивалот се сели …

Повеќе »

Кенан Имирзалиоглу се враќа на екранот како султан во серијата „Освојувачот Мехмед“

Историјата оживува на малите екрани со славниот турски актер Кенан Имирзалиоглу во улогата на Мехмед Освојувачот. Актерот кој Дизи публиката ја освои со улогите во Езел и Карадај сега е во улога на славниот султан Мехмед Освојувачот во новата серија која ги соборува сите рекорди на гледаност. Поради неговиот исклучителен …

Повеќе »