Денес роденден прославува актерот Драган Довлев

Драган Довлев е роден на 21 јуни 1970 година во Охрид. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Димпломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Вработен е во Театарот за деца и младинци воСкопје.

Театарски улоги:


 • Беше еднаш на дивиот запад
 • Алиса во земјата на чудата
 • Убавицата и ѕверот
 • Пердувите на жеравот
 • Крале Марко
 • Итар Пејо
 • Девојчето и дванаесетте месеци
 • Волшебната флејта
 • Македонска приказна
 • Пуфи Паф
 • Девојчето со кибритчињата
 • Пинокио
 • Петар Пан

Филмографија:

 • 1993 Еурека ТВ-серија
 • 1999 Во светот на бајките
 • 2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
 • 2004 Големата вода ТВ-филм
 • 2004 Неверство во зимска ноќ ТВ-филм
 • 2006 Пусто турско ТВ-филм
 • 2018 Еурека ТВ серија
 • 2018 Сонуваме за крв и душа ТВ-филм
 • 2019 Фамилија Марковски ТВ-серија

Среќен роденден Драган, ти посакува редакцијата на Екран.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …