тв лица

Среќен роденден Весна Петрушевска !!!

Весна Петрушевска е родена на 10 март 1970 година во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности,Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Димитрие Османли во 1992 година. Од 1993 година работи во Македонски народен театар – Скопје. Остварила бројни театарски …

Повеќе »

96. Оскари утревечер на МТВ

Утревечер, недела, 10 март од 23.30 ексклузивно на Македонската Телевизија ќе се емитува преносот од 96-тото доделување на Оскарите, престижната награда на Академијата за филмски уметности и науки. Водител на шоуто во театарот Долби во Холивуд ќе биде Џими Кимел. Доаѓањето на ѕвездите на Црвениот тепих ќе започне во 23.30, …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата позната пејачка и телевизиска водителка Сузана Турунџиева

Сузана Турунџиева е родена во Битола, на 9 март 1969, како второ дете во семејство на просветни работници. Уште од шест годишна возраст го изучува пијаното, а на дванаесет години сама, без знаење на своите родители, со своите заштедени пари си купува гитара, на која сама почнува да учи да …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на Ѓорѓи Колозов – еден од најпознатите македонски актери, кој прерано не напушти а денес ќе го прославеше својот 76ти роденден

Ѓорѓи Колозов е роден на 26 февруари 1948 година во Богданци. Тој беше македонски актер, еден од најпознатите глумци во Македонија, најзапаметен е по неговите извонредни толкувања на разни типски ликови од народно творештво како цар, кадија, чорбаџија, селанец, па дури и како Господ. Уживал популарност и во македонската дијаспора, …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата позната пејачка Бојана Атанасовска-Скендеровски

Бојана Атанасовска-Скендеровски, е родена на 14 февруари 1984 година во Скопје. Таа е позната македонска поп пејачка и текстописец. Таа ја започнала нејзината кариера во 2003 со учеството во телевизиското шоу Плеј – потрага по ѕвезди. Нејзиниот прв сингл бил “Живеј со прашањето”, со која настапи на финалето на оваа …

Повеќе »

Емра Куртишова дозна дека е бремена, но и дека татко и нема да го дочека раѓањето на нејзината ќерка Лена

Иако за љубителите на театарската уметност и претходно не беше анонимна, особено за помладата публика како професионален актер во „Театарот за деца и младинци” во Скопје, пошироката јавност сепак ја запозна дури по емитувањето на третата сезона на популарната македонска серија „Преспав”, кога се појави во ликот на собарката Исаура, …

Повеќе »

НЕВРЗАНИТЕ: СЦЕНИ ОД ФОНДОТ НА ЛАБУДОВИЌ

НЕВРЗАНИТЕ: СЦЕНИ ОД ФОНДОТ НА ЛАБУДОВИЌ Србија, Франција, Хрватска, Црна Гора, Катар / 2022 / 100′ 📆 15.2.2024, 20 часот 📌Салон 19:19 🎫 Влез слободен 🎞 По големиот успех на меѓународни и домашни фестивали, документарниот диптих „Неврзаните” и „Филмски герили” на Мила Турајлиќ, ќе биде прикажан во Салон 19:19 во …

Повеќе »

Дали знаете што се случува кога ќе ги внесете имињата на „Пријатели“ на Google? (ФОТО)

Речиси и да нема човек кој не гледал барем една епизода, а благодарение на социјалните мрежи на сите ни се познати ликовите на овој сериски филм, но и нивните реплики. Рејтингот на серијата никогаш не беше доведен во прашање, но по смртта на Метју Пери, актерот кој го толкуваше ликот …

Повеќе »

Вечер премиера на интердицсиплинарниот перформанс Два пати Мери

Вечер (05.02.2023) во Котур Кафе и Филм, ќе се одржи премиерата на перформансот Два пати Мери. Два пати Мери е интердисциплинарен перформанс кој комбинира изложба на фотографии, театарска претстава, видео и поезија. Се изведува од два тима во исто време на две различни локации, во Прага и во Скопје. Публиката …

Повеќе »