тв лица

Среќен роденден Шенка Колозова !!!

Шенка Колозова е родена во Добрево, Пробиштипско на 1 февруари 1947 година. Таа е пензионирана македонска глумица, најпозната по улогите во Македонските народни приказни. Дипломирала на Катедрата за јужнословенска книжевност при Филозофскиот факултет во Скопје. Целиот работен век го поминала како професионална глумица во народните театри во Штип и Куманово, …

Повеќе »

ГОСТУВА МОНОБАЈКАТА „ПРЕЗИМЕТО НА РОЗАТА”, ВО ИЗВЕДБА И РЕЖИЈА НА ОЛИВЕРА БАЛАШЕВИЌ

На големата сцена во Македонскиот народен театар на 15 март 2024 година со почеток во 20:00 часот ќе гостува монобајката „Презимето на розата”, во изведба и режија на Оливера Балашевиќ. „Презимето на розата” е автентична драма на театарот на исповеди, која ја води публиката низ сеќавањата на авторката на книгата …

Повеќе »

Три омилени песни од македонски изведувачи со Панчо од ДНК

Владимир Блажев – Панчо заедно со Андреја Ѓорѓиески – Андреј го сочинуваат популарното дуото ДНК, кое повеќе од 20 години е препознатлив бренд кој не престанува да расте и да создава музика која со задоволство ја слушаме сите овие години. Подолу видете и слушнете кои три песни од македонски изведувачи …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден пред три години почина нашата радио и тв водителка Бранка Станковска

Бранка Станковска е родена на 30 април 1931 година во Скопје. Таа беше позната македонска радио и тв водителка. Во Македонската радио-телевизија го поминала целиот работен век (1948-1987). Нејзината најава на првиот телелевизиски пренос од Црн Врв на 5 јуни 1964 година е почеток на програмата на ТВ Скопје, емитувана …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот актер и музичар Раде Рогожаров

Раде Рогожаров е роден на 20 јануари 1960 година во Штип. Тој е познат македонски театарски, филмски, телевизиски актер и музичар. Во 1988 година Дипломира на Факултет за Драмски уметности во Скопје, во класата на проф. Владимир Милчин.  Истата година се вработува во Народен Театар – Штип, каде што е …

Повеќе »

Мелита Ракичевиќ: „Предизвик за мене е да водам Вести во бикини”

Познавајќи ги нашите гости и нивниот начин на живот публиката сигурно веднаш ќе пресуди дека тие се сосема нескромни, но во новото издание на нашата емисија ќе откриеме дека секој од нив има две страни, односно скромна и нескромна. Зоран Василевски изјави дека започнал како скромно момче, но животот и …

Повеќе »

Андреј од ДНК ви ги открива неговите три омилени песни и албуми од македонски изведувачи

Андреја Ѓорѓиески – Андреј заедно со Владимир Блажев – Панчо го сочинуваат популарното дуото ДНК, кое повеќе од 20 години е препознатлив бренд кој не престанува да расте и да создава музика која со задоволство ја слушаме сите овие години. Го запрашавме Андреј кои се неговите три омилени песни и …

Повеќе »

Дебитанскиот филм на Гоце Цветановски ја продолжува успешната фестивалска кариера

После дваесетина селекции и 5 награди во 2023, политичкиот трилер кој ја третира темата на трговија со жени годинава својата прва проекција ќе ја има во Венецуела, на 9. издание на FICMARC – Caribbean Sea International Film Festival (https://ficmarc7.wixsite.com/festivalmarcaribe) кој ќе се одржи од 19 до 21 јануари. Ова е …

Повеќе »

После изјавата на Марија Луиса Снеже Велков замоли да се прекине снимањето

Новогодишното издание на Нешто Конкретно ја донесе темата Дали Кафанта е Институција разгледувајќи ги типичните кафански феномени и активности. Гостите-одбрано друштво за муабет секој со своето искуство на темата едни од страна на гости други од страна на изведувачиж Наумче Мојсовски како претставник на “Виновниците”за многу ракии испиени и пива …

Повеќе »