Денес роденден прославува нашата истакната актерка Јоана Поповска

Јоана Поповска е родена во Битола на 18 јуни 1943 година. Таа е македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Поповска во својата богата глумечка кариера има настапувано во повеќе од 300 улоги во светски, европски и македонски драми. Добитник е на повеќе награди и признанија.


Филмографија:

1968 Планината на гневот ТВ-филм
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1973 Недела ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1977 Малиот одред ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија
1980 Двојка ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Булки крај шините ТВ-серија
1982 Едно лето ТВ-серија
1982 Јагне на ражен ТВ-филм
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм
1989-1992 Еурека ТВ-серија
1989 Тврдокорни ТВ-серија
1990-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1991 Стрес или погрешна нота ТВ-филм
1991 Опстанок ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
1997 Welcome to Sarajevo ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм
2006 Тајната книга ТВ-филм
2006-2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2007 Сенки ТВ-филм
2007 Вода ТВ-филм
2010-2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Sarah, the Myth ТВ-филм
2017 Коливо ТВ-филм
2018 Сведокот ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2019 Врба ТВ-филм
2021 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија


Награди:

  • „11 Октомври“ во 1977 година
  • „4 Ноември“ на Општина Битола
  • Награда „Ристо Шишков“

Среќен роденден Јоана, ти посакува редакцијата на Екран.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …