тв лица

После изјавата на Марија Луиса Снеже Велков замоли да се прекине снимањето

Новогодишното издание на Нешто Конкретно ја донесе темата Дали Кафанта е Институција разгледувајќи ги типичните кафански феномени и активности. Гостите-одбрано друштво за муабет секој со своето искуство на темата едни од страна на гости други од страна на изведувачиж Наумче Мојсовски како претставник на “Виновниците”за многу ракии испиени и пива …

Повеќе »

На денешен ден беше роден големиот македонски актер Илија Џувалековски

Илија Џувалековски е роден на 20 декември 1915 година во Прилеп. Тој беше еден од најзначајните македонски театарски, филмски и телевизиски актери, режисер и педагог. Пред Втората светска војна студирал Музичка академија во Белград. Во август 1944 година заминал на Вис каде под раководство на Вјекослав Африќ настапувал во Театарот …

Повеќе »

Азиска премиера на „Бизнисот на задоволството“

Политичкиот трилер во режија на Гоце Цветановски, вечерва (19 декември) ќе биде прикажан на 21. издание на Chennai International Film Festival во Индија, како дел од официјалната селекција во програмата World Cinema competition. „Бизнисот на задоволството” досега е селектиран на повеќе од 20 меѓународни филмски фестивали во Европа, Америка, Јужна …

Повеќе »

Вечерва почнува да се емитува хит серијата „Преспав“ со нова 7 сезона

Најпопуларната македонска серија „Преспав“ започнува да се емитува од денес (понеделник) на првиот канал на Македонската Радио телевизија во 20:15 часот. Оваа сезона има 12 епизоди кои ќе се емитуваат во понеделник, среда и петок, додека репризните изданија ќе бидат следниот ден во 15:15 часот и во недела од 14:15 …

Повеќе »

Интервју со ДНК: Музиката не е натпревар на 100 метри тоа е уметност и треба голема секојдневна посветеност за да се постигне некаков резултат

Дуото ДНК е составено од Андреја Ѓорѓиески – Андреј и Владимир Блажев – Панчо. Како артисти со претходно музичко искуство и образование ( Андреја има завршено нижо и средно музичко училиште и е студент на Музичката Академија во Скопје) се одлучуваат по кариерата во групите ТНТ (Андреј) и ОК Бенд …

Повеќе »

Благој Нацоски: Претерана скромност преминува во самоуништување!

Ова беше изјавата која ја дададе градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски во најновата епизода на Нешто конкретно а на тема- Што значи да си човек на место? Во епизодата освен Димитриевски гости беа тенорот Благој Нацоски, Докторката Татјана Гуржанова како и актерот и музичар Давид Мука. Сите со свои видувања …

Повеќе »

Интервју со Славчо Попоски: Очекуваме една многу поразлична зима за разлика од изминатите години

Славчо Попоски е еден од нашите најпознати метеоролози. Љубовта кон метеорологијата кај него се родила уште од најрана возраст, а сега таа е негова професионална определба. Секојдневно преку социјалните медиуми и неговата интернет страна ги информира граѓаните за тоа какви временски услови не оочекуваат. Поразговаравме со Славчо на разни теми …

Повеќе »

Сеќавање – На денешен ден пред седум години почина кралицата на ромската музика Есма Реџепова

Есма Реџепова била родена во Скопје на 8 август 1943 година. Таа беше позната македонска пејачка и хуманитарка. Нарекувана е Кралица на Ромската музика во светски рамки. Во 2013 година ја доби престижната титула Национален уметник на Република Македонија. Реџепова е петто од шесте деца на Чанија и Ибраим Реџепови, …

Повеќе »

По Солунскиот филмски фестивал, регионална премиера на филмот „Кафе“ на осудениот ирански режисер Навид Михандост

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ се приклучува на Солунскиот филмски фестивал и на Меѓународната Коалиција за филмски автори во ризик изразувајќи искрена и недвосмислена поддршка за иранскиот перспективен и талентиран филмски автор Навид Михандост, кој на 20-ти август оваа година беше уапсен во Иран за да отслужува тригодишна затворска казна. Имено, …

Повеќе »