Tag Archives: заштита

Здрава и заштитена кожа во првите сончеви денови!

Менувањето на годишните времиња го сигнализира и моментот на менување на секојдневната рутина на грижа за кожата. Со доаѓањето на летото, доаѓаат и повеќе топли денови, како и повеќе штетни сончеви зраци кои можат да ја оштетат вашата кожа ако навреме не обезбедите соодветна заштита.  Во летните денови, најголемата дилема …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете во каков заштитен оклоп оваа жена дошла во продавница

Во една продавница во Пенсилванија, снимена е жена која привлекувала внимание поради тоа со што одела. Имено, жената низ продавницата се движела со пластичен заштитен оклоп кој имал тркала и лесно можела да го движи таму каде што тргнала. Видеото на својот канал го објави ViralHog. Фото: Принтскрин/YouTube/ViralHog

Повеќе »

„Бионтек“ се убедени во ефикасноста на својата вакцина и против индиската варијанта на вирусот корона

Основачот и директор на лабораторијата на Бионтек, Угур Сахин, денес изјави дека е „убеден“ во ефикасноста на неговата вакцина, развиена со американската група „Фајзер“ и против „индиската варијанта“ на коронавирусот. „Иако тестовите се во тек, индиската варијанта има мутации што веќе ги проучивме и против кои работи нашата вакцина“, рекол …

Повеќе »

(ФОТО) Кучето цело време било покрај исчезнатото девојче во Црна Гора: И ги лижело раните и ја топлело!

Исчезнатото осумгодишно девојче Кјара од Црна Гора е пронајдена во канал во шумата, откако случајно ја забележал еден од многуте волонтери кои се вклучиле во потрагата. Кјара не била сама. Кучката Шарлот цело време била покрај неа, го чувало девојчето и ја топлело. Таа и ги лижела раните на рацете …

Повеќе »

ПОДАТОК ШТО ОХРАБРУВА: Вакцинираните со „Фајзер“ кои ја прележале болеста имаат шест пати поголема заштита од оние кои не примиле вакцина!

САМО една доза од вакцината Фајзер покренува имунолошки одговор сличен на оној генериран од организмот по инфекцијата и обезбедува заштита од различни соеви на вирусот за луѓето кои прележале ковид 19, покажуваат резултатите од студијата објавена денес во Велика Британија. Студијата вклучила 237 лица и заклучено е дека оние кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тато ја избричил брадата – реакциите на неговите близначки се непроценливи

Урнебесно видео од девојчињата кои не го препознале татко им бидејќи ја избричил брадата, насмеа многумина. Џонатан Нормајл се решил на тој потег, но не очекувал дека близначките нема да го препознаат поради тоа. Тој објави убаво видео на „ТикТок“ во кое се појавува пред ќерките како седат на каучот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОРАДИ СТРАВ ОД ЦУНАМИ БЕГААТ ВО БРДАТА: Почнала евакуација на жителите на малечките острови!

Издадено е предупредување за цунами за скоро целиот Пацифик поради силниот земјотрес што вчера по трет пат го погоди Нов Зеланд. За населението од дури 13 земји што живеат покрај крајбрежјето, наредена е евакуација во повисоките области. Наредена е и евакуација на голем број пацифички острови, каде населението побегнало на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во продавница влегла без маска па и рекле да излезе: Тогаш почнала да ги соблекува гаќите…

Муштерија која го згрозила цел свет Жена од Јужна Африка влегла без амска во продавница во Јоханесбург. Брзите работници веднаш ја опколиле од сите страни, велејќи и дека мора веднаш да го напушти објектот доколку во торбата нема маска. Жената прво протестирала мавтајќи со рацете, а потоа „се снашла“ – …

Повеќе »

(ФОТО) Пејач казнет со 3.000 евра – го донел својот син на сцената за време на концертот

Баварскиот суд го осуди локалниот пејач Ангело Кели за кршење на законите за работни односи, и затоа што неговиот четиригодишен син бил дел од настапот за време на концертот. Кели (39) е казнет со 3.000 евра за настап од 2019. година во кој учествувал и неговиот син Вилијам, кој ја …

Повеќе »