Tag Archives: заштита

Комуникацијата, сепак, не е најважна: Еве што е основата за среќен брак!

Секоја личност заслужува партнер кој ќе ја сака, почитува, ќе биде со неа кога е потребно, ќе прави се за да ја направи среќна… Има некои работи во бракот за кои не треба да се разговара. Меѓу другото, постојат некои поголеми и помали работи кои секоја жена ги заслужува од …

Повеќе »

ПРВ ПАТ Е ОБЈАВЕНО КОЛКАВА ЗАШТИТА ПРУЖААТ ПРВАТА, ВТОРАТА И ТРЕТАТА ДОЗИ ВАКЦИНА ПРОТИВ ОМИКРОН СОЈОТ: Студијата покажала се!

Бустер дозата повторно ја зголемила заштитата од хоспитализација, наодите потврдуваат дека вакцинацијата и бустер дозата се ефикасни против омикрон. Новата табела покажува колкава заштита обезбедуваат една, две и три дози од вакцината против омикрон, новиот вид на коронавирус. Британската агенција за здравствена безбедност ги објави податоците во петокот, потпирајќи се …

Повеќе »

Новите студии со добри вести за омикрон, посебно за вакцинираните со „бустер“ доза

Според резултатите од новото данско истражување, доколку еден член на домаќинството се зарази со варијантата на омикрон, ризикот од инфекција за другите членови на тоа домаќинство е многу помал доколку се вакцинирани со т.н. бустер доза. Резултатите од две студии кои носат добри вести за варијантата омикрон на коронавирусот, која …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) МЕД и ЛИМОН се идеална комбинација која ја заштитува КОЖАТА: Направете природен тоник за егзема

Со почетокот на студеното време, на кожата може да настанат промени и инфекции како егзема. Егземата, ако не е атопична, односно наследна, често се јавува со доаѓањето на постудено време, кога кожата (особено рацете) е изложена на студ или висока влажност. Покрај тоа, може да се појави како алергија на …

Повеќе »

Грција од недела воведува ново правило за влегување – важи за сите!

Од недела, 19 декември, секој што сака да влезе во Грција ќе мора да има негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, соопштило во средата Министерството за здравство. Ова, како што се наведува, важи и за вакцинираните лица и е дел од напорите за сузбивање на ширењето на пандемијата …

Повеќе »

Студија: Две дози на Фајзер не се доволни за да се спречи омикрон, неопходна е трета!

Прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека две дози на Фајзер можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата на коронавирусот наречена омикрон, но три дози можат да го неутрализираат, соопштија компаниите во соопштението за печатот во средата. Примероците на луѓе кои примиле две дози од вакцината против Ковид покажале во просек …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кучето прво ги почувствувало ударите на бебето во стомакот, неговата реакција е сè

Кучето Гус било спасено откако било пронајден врзан за столб и е многу благодарен на семејството што го посвои. Тој е многу заштитнички настроен кон нив и секогаш сака да биде сигурен дека се безбедни, особено откако сфатил дека неговата сопственичка е бремена. „Откако забременив, тој е малку повеќе приврзан …

Повеќе »

Осум намирници што секој со дијабетес треба да ги јаде

ДИЈАБЕТЕСОТ е хронична состојба со која живеат неколку стотици илјади Македонци. Секој кој е дијагностициран мора да внимава на исхраната за да избегне долгорочни компликации. Дијабетесот се јавува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не може ефикасно да го користи инсулинот што го произведува. Инсулинот го регулира …

Повеќе »

ХРАБРО – УКИНУВАЊЕ НА САМОИЗОЛАЦИЈА И ПЦР ТЕСТОВИ: Британците напролет почнуваат да ја завршуваат борбата против короната! Ќе стане ендемска болест!

Обединетото Кралство се движи кон финишот на борбата против корона вирусот. Според официјалните документи во локалните медиуми, владата тргнува во излезна стратегија наречена „Операција за спуштање на рампата“, која ќе започне следната пролет. Документите од 160. страници го дефинираат новиот пристап на Велика Британија кон епидемијата, а најважна промена е …

Повеќе »