Tag Archives: заштита

(ВИДЕО) СЛИКИТЕ ОД ПЛАЖА НА ДАНИЕЛА ГО ШОКИРАЛЕ СВЕТОТ: „Бев само 3. часа на сонце и мачкав крем а навечер ПОЧНА ПЕКОЛОТ!“

Даниел Фикимонс (31) од Ирска поминала три часа на плажа во друштво на нејзиниот татко (54) и нејзините две деца – Клои (9) и Хејли (8) и како што тврди редовно нанесувала крем за сончање со фактор 30 а сепак ноќта се разбудила со треска и болка од изгореници. Застрашувачките …

Повеќе »

(ФОТО) ОВИЕ СЦЕНИ ОД ПЛАЖА ОСТАВААТ БЕЗ ТЕКСТ: Луѓето носат необични работи на ЛИЦЕТО а сите се прашуваат дали тоа е нов ТРЕНД?

Во медиумите има многу полемики во врска со заштитата на кожата, како и бројни активности насочени кон подигнување на свеста за штетноста на директната сончева светлина на кожата. Кога станува збор за нега на кожата, Азијците доминираат и поставуваат нови трендови – од маски за лице, креми и други помагала. …

Повеќе »

(ФОТО) ВОДИТЕЛКА ОБЈАВИЛА: „Добив корона од невакцинирано лице. Вакцината ве штити од смрт, а ова се симптомите на делта сојот!“

БРИТАНСКАТА водителка Кат Садлер (46) се огласи на Инстаграм и ги извести следбениците дека боледува од вирусот корона. – Јас сум вакцинирана и ревакцинирана и имам ковид. Ова ти го кажувам за да сфатите дека пандемијата ниту случајно не е завршена случајно. Вирусот Делта е многу заразен и токму со …

Повеќе »

(ФОТО) Анти-секс кревети: Јапонија пред ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ТОКИО 2020. вовела жестоки правила!

Олимписките игри во Токио 2020 година ќе се одржат од 23. јули до 8. август 2021. година. Во обид да ги задржат спортистите фокусирани на своите дисциплини и да бидат социјално дистанцирани, организаторите на годинешниот одложен настан создадоа т.н. „анти-секс“ кревети. Ако спортистите ги прекршат правилата, креветите ќе се срушат …

Повеќе »

Седум правила кои ќе ви помогнат полесно да ги издржите неподносливите жештини

Поради екстремно високите температури секоја година се издаваат предупредувања и препораки и совети за граѓаните, со цел со навремени мерки да се намали бројот на пациенти или смртни случаи од топлина. Кај нас со денови е подеднакво лоша во однос на температурата. Дали им веруваме на метеоролозите кога „гори“ асфалтот? …

Повеќе »

Институт „Пастер“: Делта сојот е отпорен на една доза вакцина

Делта сојот на коронавирус, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажала студијата на Францускиот институт „Пастер“. Истражувачите ја тестирале крвта на луѓето кои претходно биле заразени со ковид, како и на оние кои примиле …

Повеќе »

Подгответе ги ВЕДНАШ! Три природни препарати за заштита на кожата од КАСНУВАЊА НА КОМАРЦИ!

Наместо да лекувате убоди, ова се три препарати кои ќе спречат комарците да се спуштат на вашата кожа Летните вечери се обележани со напади на комарци, особено по дождливите периоди кои го означија само почетокот на ова лето. Групите на овие инсекти, покрај тоа што не вознемируваат со непрестајно зуење …

Повеќе »

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем еднаш во животот претрпело благи изгореници предизвикани од невнимателно изложување на сонце. Изгорениците се проследени со првут и лупење на кожата и многу е важно уште повеќе да се грижите за кожата во овој период. …

Повеќе »

Колку се ефикасни вакцините против Делта варијантата на вирусот?

Делта-вирусот на корона вирусот наскоро би можел да стане доминантен тип на корона во светот. Познато е дека оваа варијанта е позаразна, но за среќа не е посмртоносна, а прашањето што се поставува е колку се ефикасни вакцините во овој случај. Што значи ефикасноста на вакцината? Ако вакцината за ковид-19 …

Повеќе »