Tag Archives: заштита

(ФОТО) Пејач казнет со 3.000 евра – го донел својот син на сцената за време на концертот

Баварскиот суд го осуди локалниот пејач Ангело Кели за кршење на законите за работни односи, и затоа што неговиот четиригодишен син бил дел од настапот за време на концертот. Кели (39) е казнет со 3.000 евра за настап од 2019. година во кој учествувал и неговиот син Вилијам, кој ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕДНА МАСКА НЕ Е ДОВОЛНА, НОСЕТЕ ДВЕ: Стручњаците го рекле своето – се удвојува заштитата од вирусот!

Американскиот центар за контрола на болести (CDC) им препорачал на граѓаните да носат две маски, хируршка и платнена над неа, за да се намали ризикот од инфекција со коронавирус. Исто така, CDC препорачува хируршката маска да биде цврсто прицврстена за лицето. Американскиот CDC ги даде тие препораки врз основа на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Грижлива мачка заштитила едногодишно дете кое опасно се доближило до работ на балконот

МАЛИТЕ деца честопати знаат да се доведат во оапсност поради нивната љубопитност, но една семејна мачка будно внимавала на едногодишното момче кое било заинтересирано за погледот од балконот на куќата. На видеото објавено на Јутјуб може да се видат мачка и момче се дружат на балконот, а момчето во еден …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нема летање над палатата на Путин!

Руските безбедносни служби воспоставија зона на забранети летови над палатата на морскиот брег вредна милијарда фунти, за што Владимир Путин тврди дека не е негова. Агентите на ФСБ навеле дека забраната за летови е воведена минатото лето со цел да се заштити црноморскиот брег од шпионите на НАТО. Случајно или …

Повеќе »

ТЕШКА БОЛЕСТ – Сè за вирусот „Западен Нил“ од кој почина Мира Фурлан: 80% од луѓето немаат никакви симптоми, еве колку е опасно!

Вирусот „Западен Нил“ првпат беше откриен во Америка во 1999. година, а познатата југословенска актерка наводно починала од него. Мира Фурлан почина во средата на 65-годишна возраст. Иако сè уште не е објавена официјалната причина за смртта, хрватските медиуми објавија дека вирусот „Западен Нил“ е причина за сериозно заболување. Како …

Повеќе »

Околу 10% од луѓето страдаат од тинитус: Како да се заштитите и да си олесните?

Дали слушате зуење, ѕвонење или свиркање во ушите? Не сте осамени. Една нова студија објавена во списанието JAMA Otolaryngology Head & Neck Surgery открила дека еден од 10 возрасни страда од зуење во ушите, нарушување што предизвикува само вие да слушнете одреден звук. Тинитусот може да доаѓа и да си …

Повеќе »

Се воведуваат темно црвени зони на епидемиолошката карта на ЕУ: Тие се најлоши, еве што значат!

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која патниците треба да бидат тестирани пред да заминат а по пристигнувањето на дестинацијата и да останат во карантин. „Темно црвената боја ќе ги обележи областите каде циркулацијата …

Повеќе »

ЗАШТИТА – Што е поважно МАСКИ или ДИСТАНЦА? Ева кус и ЈАСЕН ОДГОВОР!

Маската не е доволна! Носењето маска е наједноставниот начин да се заштитите од ширење на вирусот на други лица. Сепак, неодамнешна студија покажала дека носењето маска самостојно, без да се обрне внимание на најважните мерки, е недоволна мерка на заштита. Резултатите од студијата неодамна беа објавени во списанието „Physics of …

Повеќе »

(ФОТО) Се сеќавате ли на момчето кое ја спаси својата сестра од бесно куче? Еве како изгледа денес!

Шестгодишното момче Бриџер Вокер од американскиот град Чејан, во сојузната држава Вајоминг, се прослави откако ја спаси помладата сестра од напад на германски овчар, кој го гризна и му нанесе тешки повреди на главата. На 9. јули, Бриџер застанал помеѓу неговата сестра и големо куче откако забележал дека животното се …

Повеќе »