Tag Archives: заштита

(ФОТО) Научник направил експеримент и покажал зошто е важно да се носи маска за лице

Иако носењето на маските не е задолжително на сите затворени простори, има предности да се носат. Многумина се скептични и не веруваат дека маските се ефикасна заштита од инфекција со вируси и бактерии, па научникот Рич Дејвис решил да покаже зошто се. „Што прави маска? Ги блокира респираторните капки што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ – Ако досега се двоумевте, еве како маските го запираат пренесувањето на корона вирусот!

Без маска, капките формирани за време на кашлањето може да надминат до три метри. Со помош на маската, тоа растојание е сведено на само неколку сантиметри, покажал научен експеримент Новата драматична визуелизација покажува точно зошто е добра идеја да се носи маска за да се спречи ширењето на новиот коронавирус. …

Повеќе »

(ФОТО) ИСТРАЖУВАЊЕ – НОСЕЊЕТО МАСКИ ЈА НАМАЛУВА СТАПКАТА НА СМРТНОСТ И ДО 100 ПАТИ: Ова се потези на азиските змеји на кои може да се угледа цел свет!

Кога коронавирусот започна да се рашири од Кина во други земји на крајот на јануари, се чинеше дека тие соседни земји ќе бидат особено тешко погодени. Една од тие земји, Тајланд, се чинеше особено ранлива – популарна дестинација за кинеските туристи, при што илјадници луѓе пристигнаа тој месец од Вухан, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Поради оваа фотографија ја зафркаваат ѕвездата:„Прво излегување од домот после три и пол месеци“

ДиЏеј Калид не си игра со коронавирусот… Познатиот продуцент и диџеј излегол од куќата за прв пат по три и пол месеци за да го посети стоматологот, бидејќи повеќе не можел да ја поднесе болката. Но, за време на прошетката, тој не сакал да остави ништо на случајот, па затоа …

Повеќе »

(ФОТО) Памела Андерсон посексипилна од било кога: Се соблекла до „гола кожа“

Ниту на 53-годишна возраст, таа не се воздржува од соблекување, особено кога станува збор за промовирање на веганството… Памела Андерсон е веганка и голем поборник за правата на животните, па учествувала во рекламирање на чанти кои не се направени од животни. Дури и’ на 53-годишна возраст, таа не се воздржува …

Повеќе »

СКОПЈЕ СИТИ МОЛ Е ПРВ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР НАГРАДЕН СО МЕЃУНАРОДЕН СЕРТИФИКАТ ЗА ИСПОЛНУВАЊЕ НА УСЛОВИТЕ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА COVID-19

„СкопјеСитиМол “ од 16 јуни 2020 година е првиот трговски центар во Република Северна Македонија кој е сертифициран како објект кој ги исполнува условите за превенција од ширење на КОВИД-19. Оваа акредитација потврдува дека трговскиот центар е во согласност со меѓународните најдобри практики, индустриски организации и совети, Светската здравствена организација …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРАМП ВО ПЕТОКОТ ПОРАДИ ПРОТЕСТИТЕ МОРАЛ ВО БУНКЕР: Демонстрантите ја опколиле Белата куќа, фрлале камења и ги поместувале барикадите

Агентите на тајната служба го придружувале американскиот претседател Доналд Трамп до бункерот, во петокот вечер, во време кога Белата куќа била опкружена со демонстранти кои фрлале камења и ги поместувале барикадите. АП наведува дека, според еден републиканец, членовите на тајната служба го однеле Трамп во подземниот бункер во еден момент …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕРКИ НА БЕЗБЕДНОСТ – АЕРОДРОМОТ ВО РИМ ВОВЕЛ ПАМЕТНИ КАЦИГИ ПРОТИВ ШИРЕЊЕ НА КОРОНА: Вработените со скенери им ја мерат температурата на патниците!

Аеродромот Фјумичино, Рим, е првиот во Европа што воведе „паметни кациги“ за мерење на температурата за да се спречи ширење на корона вирусот. Станува збор за преносни мерачи на температура или термички скенери во облик на кацига што им овозможуваат на вработените во аеродромот да ја мерат телесната температура на …

Повеќе »

(ФОТО) На плажите во Грција пристигнале првите лежалки со заштита: „Не можеме да ги чекаме препораките на владата!“

Бар на плажа на Санторини стана првиот во Грција што инсталира плексиглас околу своите лежалки за да ги заштити пливачите од коронавирусот. „Демилмар“ сместена на познатата плажа со црн песок во Периса, ја смислил оваа смела и иновативна идеја за да се осигура дека луѓето навистина можат да одат на …

Повеќе »