Tag Archives: заштита

САКАЛ ДА КУПИ 20 МАСКИ ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ А СЕГА Е БОГАТАШ: За само 4. месеци станал могул, а ова е неговата луда приказна!

Овидие Олеа не покажува, на кој било начин, дека станал могул за само 4 месеци, благодарение на заштитните маски. Ова е неговата приказна. Кон крајот на јануари, кога вирусот корона се пробил низ границите на Вухан, Олеа решил да купи маски за своите вработени. Живее во Хонг Конг, каде води …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како пациентите со дијабет да се заштитат во време на корона вирусот?

Здружението на дијабетичари има снимено видеа со доктори од ендокринологија со препораки за сите пациенти со дијабет за време на корона. Познато е дека дијабетичарите се во високоризична група па со овие видеа, од Здружението се надеваат дека овие пациенти ќе добијат одговор на повеќе прашања кои веројатно ги мачат, …

Повеќе »

(ВИДЕО ФОТО) ОД МАЛЕЧКИ НОЗЕ ПРОТИВ КОРОНА – ХИТ ФОТКА ОД КИНЕСКО УЧИЛИШТЕ ЗА КОЈА СЕ ГОВОРИ ВО СВЕТОТ: Погледнете што носат ученициет на главите!

Едно училиште во Кина смислила нов начин да ги научи учениците на социјална дистанца. Учениците од основното училиште „Јангченг“ за домашна задача имале да направат капа од еден метар во дијаметар. Овие двокрилни капи се слични на оние што ги носат владините службеници за време на династијата Сонг. Според легендата, …

Повеќе »

(ВИДЕО + ФОТО) МЕЛАНИЈА ТРАМП СЕ ВКЛУЧИЛА ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА: Со една слика се спротивставува на Трамп и испраќа важна порака на Американците!

Првата дама на САД, Меланија Трамп, сподели фотографија на која носи маска за лице по пандемијата на коронавирус, со што стана првата членка на семејството на Трамп што јавно се залага за носење на маската. „Додека ЦДЦ го проучува ширењето на # СОВИД-19, тие им препорачуваат на луѓето да носат …

Повеќе »

ЛИЧНИ ИСКУСТВА СО КОРОНА ВО ЕВРОПА-Соња Стојадиновиќ,Грац, Австрија:„Забрането беше собирање од секаков вид, дури и по дома, казните се високи, минимум 1600 евра!“

Секој ден граѓабни од цела Еропа ги споделуваат искустата со корона вирусот, таму каде што живеат. Денес ви го пренесуваме искуството на Соња Стојадиновиќ, од Грац, Австрија: „Кратко објаснување на состојбата во Грац, Австрија. Денеска излегов до маркет, на влез на Шпар ти даваат маска и ти ги дезинфикуваат раците. …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО Е СИГУРНО – СИГУРНО Е – ПОРАДИ КОРОНА КАМПУВА ВО СВОЈОТ ДОМ: Екстремните мерки на американски пулмолог го воодушевиле светот!

Д-р Тими Ченг, лекар од Калифорнија, е специјалист за белодробни заболувања и во моментов, како и многу негови колеги ширум светот, се бори против инфекциите на корона вирус. Поради природата на неговата работа, тој е во ризична група,па д-р. Ченг решил да ја зголеми заштитата на своето семејство. Првата вечер …

Повеќе »

ВИСТИНСКИ СОВЕТ – Кинески доктор тврди: Миењето раце и маските не е доволно да го спречат корона вирусот! Еве што мора да правите секој ден!

Еве како правилно да се заштитите од корона вирусот, советува кинески доктор… Ванг Хаинг, фармацевт во болницата на Медицинскиот универзитет во Пекинг, рекол дека носењето маска и миењето на рацете не е доволна заштита од корона вирусот. Носот е познат како „порта“ на дишните патишта, лесно може да содржи нечистотија. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИНОВАЦИЈА ВО ИЗОЛАЦИЈА – НЕВЕРОЈАТНО, ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА НАПРАВИЛ НОСИЛКА ЗА БЕБЕ: На транспортер за мачки го вградил ова за да безгрижно прошетаат!

Таткото на двомесечно бебе во Шангај изградил бејби носилка со систем за прочистување на воздухот за да го заштити своето бебе од инфекција на корона вирусот. Као Јунџ (30) реконструирал транспортер за мачки за да направи носилка што се затвора и има монитор за квалитет на воздухот што ја прикажува …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС: „Не само рацете и продуктите ги мијам со сапун!“

„Секој ден повторуваат ‘сапунот го убива вирусот’, и малку ‘гуглав’ да истражам. Оцетот не ги убива вирусите! Регуларно да, оцетот може да убие површински бактерии, јаболковит оцет исто така, но нема да го убијат корона вирусот. Сапунот ќе го убие!!!Во време како ова, кога царува корона вирусот, променивме многу нешта …

Повеќе »