Tag Archives: заштита

(ВИДЕО) ЕДНА МАСКА НЕ Е ДОВОЛНА, НОСЕТЕ ДВЕ: Стручњаците го рекле своето – се удвојува заштитата од вирусот!

Американскиот центар за контрола на болести (CDC) им препорачал на граѓаните да носат две маски, хируршка и платнена над неа, за да се намали ризикот од инфекција со коронавирус. Исто така, CDC препорачува хируршката маска да биде цврсто прицврстена за лицето. Американскиот CDC ги даде тие препораки врз основа на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Грижлива мачка заштитила едногодишно дете кое опасно се доближило до работ на балконот

МАЛИТЕ деца честопати знаат да се доведат во оапсност поради нивната љубопитност, но една семејна мачка будно внимавала на едногодишното момче кое било заинтересирано за погледот од балконот на куќата. На видеото објавено на Јутјуб може да се видат мачка и момче се дружат на балконот, а момчето во еден …

Повеќе »

ЗАШТИТА – Што е поважно МАСКИ или ДИСТАНЦА? Ева кус и ЈАСЕН ОДГОВОР!

Маската не е доволна! Носењето маска е наједноставниот начин да се заштитите од ширење на вирусот на други лица. Сепак, неодамнешна студија покажала дека носењето маска самостојно, без да се обрне внимание на најважните мерки, е недоволна мерка на заштита. Резултатите од студијата неодамна беа објавени во списанието „Physics of …

Повеќе »

(ФОТО) Се сеќавате ли на момчето кое ја спаси својата сестра од бесно куче? Еве како изгледа денес!

Шестгодишното момче Бриџер Вокер од американскиот град Чејан, во сојузната држава Вајоминг, се прослави откако ја спаси помладата сестра од напад на германски овчар, кој го гризна и му нанесе тешки повреди на главата. На 9. јули, Бриџер застанал помеѓу неговата сестра и големо куче откако забележал дека животното се …

Повеќе »

НИКАКО СО АЛКОХОЛ: Предупредување на руските лекари за одредени органичувања на почетокот на масовната вакцинација 

Алкохолот не смее да се консумира на денот на вакцинирањето, вели еден од најпознатите руски нарколози, проф. Д-р Јуџин Брин. „Секој лек не треба да се зема истовремено со алкохол. Покрај тоа што е токсичен, алкохолот го ослабува дејството на вакцината и негативно влијае на имунитетот“, објаснува д-р Брин. Деца …

Повеќе »

НЕ ТРЕБА ОПУШТАЊЕ – ВАКЦИНИТЕ НЕ ЗНАЧАТ НУЛА КОВИД: СЗО предупредува зошто вакцините нема да го елиминираат вирусот!

Појавата на поефикасни вакцини против ковид-19 и придружниот оптимизам не треба да дозволат да се спушти гардот и да следи опуштање, бидејќи тие нема да го елиминираат вирусот, предупредила Светската здравствена организација. „Вакцините не значат нулта ковид“, рекол Мајк Рајан, одговорен за итни ситуации во СЗО, и објаснил дека вакцините …

Повеќе »

МАСОВНИ ТЕСТИРАЊА ПОРАДИ ТРИ НОВИ СЛУЧАИ: Итни мерки на кинеските власти поради страв од повторно ширење на корона вирусот

Во последните 24 часа кинеските власти вршат масовни тестови поради три нови случаи на ковид-19 – откриени се два случаи во провинцијата Внатрешна Монголија, а еден во Шангај. Властите во градот Мазули во Внатрешна Монголија наредиле затворање на училиштата, забраниле јавни собири и организирале задолжително тестирање за сите граѓани, бидејќи …

Повеќе »

Дански научници: Маските не штитат доволно, но…

Неодамнешното истражување на дански научници наведува дека маските за лице обезбедуваат само умерена заштита од вирусот ковид 19, но дека резултатите од истражувањето не можат да се користат против широко распространетата употреба на маски за спречување на вирусот. Во студијата спроведена во април и мај, кога властите во Данска сè …

Повеќе »

(ФОТО) Знаете ли за што служи ова? Дизајнерите тврдат дека тоа е НАШАТА ИДНИНА!

Заради пандемијата на коронавирусот, воведени се бројни ограничувања, а ограничувањата за патување и преминувањето на границата секако се најтешки за зависниците од патување. И’ додека многумина го одложуваат патувањето од страв од инфекција, инженерот Мајкл Хол дизајнирал кацига што ја нарече „Воздух“ и за која верува дека може да ги …

Повеќе »