Tag Archives: срце

Научниците наведуваат пет важни придобивки од редовното консумирање банани

Бананата е дел од исхраната на повеќето луѓе, или како ужинка, оброк после тренинг или како дел од оброкот на детето. Причината не е само лесната достапност и брзото и лесно лупење, туку тие се многу хранливи и корисни за вашето срце, шеќер во крвта, варење и многу повеќе, пишува …

Повеќе »

Пет причини зошто водата е толку добра за нашето тело

Нема да се изненадите ако ви кажеме дека водата е здрава за вашето тело. Има 0 калории и шеќер за разлика од другите пијалоци, а без редовна хидратација човечкото тело едноставно не е во состојба да функционира. Има многу придобивки од конзумирањето на вода, ова се некои од нив. Пиењето …

Повеќе »

Студија: Луѓето кои јадат повеќе млечни производи имаат помал ризик од болести на срцето

Луѓето кои консумираат повеќе млечни масти имаат помал ризик од кардиоваскуларни заболувања отколку оние кои ги консумираат во помала мерка, покажува новата студија која испитува некои од најголемите потрошувачи на млечни производи во светот. Меѓународен тим научници ја проучувала потрошувачката на млечни маснотии на 4.150. 60-годишници во Шведска-земја со едно …

Повеќе »

Направете го овој едноставен тест за 90 секунди и дознајте во каква форма е вашето срце!

ВО СЛУЧАЈ да се запрашаме во каква форма е нашето тело и кое ниво на оптоварување за време на физичката активност нашето срце може да го издржи, а ние немаме значителни здравствени проблеми, постои тест што можеме сами да го направиме. Новата студија објавена од Европското здружение за кардиологија сугерира …

Повеќе »

Пет причини поради кои би требало да го јадете овошјето кое го нарекуваат есенска бомба на виталноста

ВЛАКНА, витамин Ц и витамин К – сите овие се важни супстанции кои се наоѓаат во калинката, овошје што го нарекуваат есенска бомба на виталност. Подолу се пет причини зошто калинката треба да биде на вашето мени. Хранлива е Една просечна калинка содржи 72 калории, 1,5 грама протеини, грам маснотии, …

Повеќе »

Напиток која лекува многу здравствени проблеми

Сурутката е благ и природен пијалок, сосема безбеден за употреба, поради што е соодветна намирница за исхрана од детството до староста. Поради сличноста со мајчиното млеко може да се користи како замена за млеко во исхраната на доенчињата. Сурутката е нус-производ на производството на сирење и јогурт и ги задржува …

Повеќе »

Еве што ќе се случи во вашето тело ако ЕДЕН МЕСЕЦ јадете БАНАНИ со црни точки!

За жал, повеќето луѓе не се свесни за неверојатните здравствени придобивки што бананите ги имаат природно. Бананите го содржат следново: калиум, витамин А, витамин Б, витамин Ц, вкупни јаглехидрати, диетални влакна, протеини и железо. Шеќерите што се наоѓаат во бананите се природни. Гликозата, фруктозата и сахарозата се добри шеќери за …

Повеќе »

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува секое утро да се консумира мешана смеса намачкана на парче леб. Мешавина од мед и цимет ги лекува повеќето болести. Современата медицинска наука го препознава медот како многу ефикасно средство за лекување на сите видови …

Повеќе »

(ФОТО) ОРГАНИДАРИТЕЛСТВО ВО МАКЕДОНИЈА: Хумана скопјанка (22) со завет спасува животи!

Утрово во Скопје се извршија три трансплантации… Хумана скопјанка која ненадејно починала на 42. години го замолила нејзиниот сопруг, ако случајно неа нешто и се случи, да ги донира нејзините органи. Поради нејзината хуманост денес еден човек доби ново срце, а беа донирани и бубрезите… „Срцето на нашата хумана сограѓанка …

Повеќе »