Tag Archives: срце

РЕЗУЛТАТИ ОД СТУДИЈА – Лукот помага во намалување на холестеролот и шеќерот во крвта: Еве како е корисен

Луѓето се повеќе се справуваат со коронарна артериска болест и дијабетес тип 2, а истражувачите се обидуваат да најдат начини како да ги спречат и помогнат овие состојби на попристапен начин. Зголемената инциденца на срцеви и метаболички болести ги наведе научниците во една неодамнешна студија да спроведат мета-анализа на претходните …

Повеќе »

Кафето го чува животот: Еве колку филџани кафе дневно треба да испиете за да ја одбегнете прераната смрт

Антиоксидансите во кафето го чуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од карцином – вели најновото истражување. Во Шпанија било извршено истражување кое опфатило 20 илјади луѓе на возраст од 25 до 60 години, кои биле следени низ цела деценија, и кое покажало дека 4 филџани кафе дневно го …

Повеќе »

(ФОТО) ИМАЛЕ ОПЕРАЦИЈА НА СРЦЕТО ВО ИСТА БОЛНИЦА ВО 1 ДЕН: После 5 години судбината повторно ги споила, а сега оваа љубов ги воодушевува сите!

Болницата е последното место каде што можеме да очекуваме да го најдеме човекот на нашиот живот, но тоа не важи за Тејлор Гвинс и Колин Кобеља. Нивната приказна е сведоштво за моќта на надежта и неочекуваните начини на кои љубовта може да не најде. Имено, на двајцата им била дијагностицирана …

Повеќе »

(ФОТО) Трогателна приказна на Ештон Кучер: На 13 години сакал да се самоубие за да го спаси животот на својот брат близнак

Животната приказна на холивудскиот актер Ештон Качер и неговиот брат е толку неверојатна и инспиративна што би можел да се сними одличен филм за неа. Американскиот актер Ештон Качер (44) има брат близнак Мајкл, кој е само пет минути помлад од него. Иако се близнаци, тие се сосема различни. Мајкл …

Повеќе »

Ненадејната срцева смрт што го снајде раперот Кулио: Се умира еден час по појавата на симптомите

Познатиот американски рапер Кулио почина во средата во Лос Анџелес. Бил на гости кај пријател, влегол во бањата, каде му се слошило и брзата помош која брзо дошла можела само да констатира смрт. Немало помош, изјавил неговиот долгогодишен менаџер. Но, што се случува во телото кога ќе дојде до ваква …

Повеќе »

Гледањето во голи гради им го продолжува животот на мажите, тврдат научниците

На крајот од истражувањето, научниците заклучиле дека секојдневното гледање на женските гради го намалува крвниот притисок кај мажите и ја намалува можноста за срцеви заболувања. Само десет минути гледање во градите на надарената жена е исто толку ефикасно како и 30. минути аеробик, тврди геронтологот др. Карен Ведерби. Истражување за …

Повеќе »

(ФОТО) Срцето не издржало – Аки ќе биде погребан во Загреб, по одлука на семејството

Последното збогување на пејачот Аки Рахимовски ќе биде во Загреб, иако последниве години живеел во Словенија со својата невенчана сопруга Барбара. Како што дознава Vecernji.hr од извори блиски до семејството, тоа најверојатно нема да биде пред средината на следната недела, а ситуацијата со коронавирусот дополнително се’ усложнува. Имено, официјалната причина …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сталоне открил дека на снимањето на Роки за малку ќе умрел: „Срцето почна да ми отекува!“

АКТЕРОТ Силвестер Сталоне открил дека додека ја снимал сцената за четвртиот дел на „Роки“ мислел дека ќе умре додека се борел со колегата Долф Лундгрен, кој го отелотворувал ликот на Иван Драго. „Првото нешто што го снимавме беше моето и неговото влегување и најава, а потоа дојде до тепачка. За …

Повеќе »

Пет причини зошто водата е толку добра за нашето тело

Нема да се изненадите ако ви кажеме дека водата е здрава за вашето тело. Има 0 калории и шеќер за разлика од другите пијалоци, а без редовна хидратација човечкото тело едноставно не е во состојба да функционира. Има многу придобивки од конзумирањето на вода, ова се некои од нив. Пиењето …

Повеќе »