Tag Archives: срце

Првите симптоми на шесте болести се појавуваат во усната шуплина

Редовната орална хигиена и редовните посети на стоматолог се важни не само поради здравјето на тој регион, туку и поради здравјето на целиот организам. Нашата усна шуплина открива многу за општата здравствена состојба на организмот, а често на ова подрачје може да се појават и првите симптоми на одредени болести. …

Повеќе »

(ФОТО) Поради проблеми со срцето Серхио Агуеро ја заврши кариерата!

Напаѓачот на Барселона, Серхио Агуеро ќе мора да ја заврши кариерата поради проблеми со срцето. Според Жерар Морено, одлуката е конечна и каталонскиот клуб е информиран за здравствената состојба на аргентинскиот напаѓач. Агуеро летово дојде на „Камп Ноу“ од Манчестер Сити и на четири натпревари постигна еден гол. На триесет …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО СЕ ЌЕ ВКЛУЧИТЕ ВО СВОЈОТ ОРГАНИЗАМ СО САМО ЕДНА ПОРЦИЈА МАСЛИНКИ: Неверојатно!

Списокот на лековитите својства на маслинките е навистина долг Маслинките потекнуваат од источниот дел на Средоземното Море, но сега се широко распространети низ Медитеранот, како и во други земји и континенти. Маслиновото дрво е доста степенесто. Може да достигне висина од l2. метри. Листовите се сиво-зелени, влакнести одвнатре. Цветовите се …

Повеќе »

Дали знаете што е здравствен синдром на СКРШЕНО СРЦЕ? Сериозно им се заканува на жените постари од 50. ГОДИНИ!

Синдромот некогаш бил „лесно се пропушта и тешко се препознава“, но сега се зголемува свеста и знаењето за него, велат лекарите. Во време на екстремен стрес, нечие срце може да ја промени формата, предизвикувајќи болка во градите и други симптоми на срцев удар, но без затнати артерии. Овој здравствен проблем …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сталоне открил дека на снимањето на Роки за малку ќе умрел: „Срцето почна да ми отекува!“

АКТЕРОТ Силвестер Сталоне открил дека додека ја снимал сцената за четвртиот дел на „Роки“ мислел дека ќе умре додека се борел со колегата Долф Лундгрен, кој го отелотворувал ликот на Иван Драго. „Првото нешто што го снимавме беше моето и неговото влегување и најава, а потоа дојде до тепачка. За …

Повеќе »

Ова се придобивките, за здравјето, од секојдневното пиење чај, велат лекарите

Ако пиете шолја чај додека го читате ова, го поддржувате речиси секој орган во вашето тело. Незасладениот чај е богат со антиоксиданси кои спречуваат хронични болести и им помагаат на клетките да закрепнат во телото. „Чајот доаѓа од растението Camellia sinensis, кое содржи антиоксиданси познати како катехини, што е најважниот …

Повеќе »

Нова студија за ПРОТЕИНИТЕ: Како тие влијаат на кардиоваскуларниот систем?

Исхраната богата со протеини има многу придобивки, помага во одржување на мускулите, го регулира шеќерот во крвта и помага при губење на тежината. Новото истражување на Универзитетот во Источна Англија вели дека промените во дневните рутини и исхраната можат да бидат исто толку моќни како и вежбањето. Намалениот внес на …

Повеќе »

Тиква – одлична храна и уште подобар лек

Тиквата е идеална и неизбежна есенска храна, богата со лековити состојки, вкусна, а воедно и нискокалорична. Науката докажа дека тиквата содржи голем број на фитонутриенти каротеноиди. Каротеноидите се одговорни за портокаловата боја на оваа храна, но и за многуте лековити својства на тиквата. Меѓу нив се алфа-каротен и бета-каротин, познати …

Повеќе »

Научниците наведуваат пет важни придобивки од редовното консумирање банани

Бананата е дел од исхраната на повеќето луѓе, или како ужинка, оброк после тренинг или како дел од оброкот на детето. Причината не е само лесната достапност и брзото и лесно лупење, туку тие се многу хранливи и корисни за вашето срце, шеќер во крвта, варење и многу повеќе, пишува …

Повеќе »