Tag Archives: срце

Синоќа на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија:„Верувам во стручноста и експертизата на овој тим и им посакувам многу среќа и успешна операција!“

Во текот на ноќта на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведуваше првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор… На трансплантацијата работи тим од тројца кардиохирурзи под водство на Проф. д-р. Сашко Јовев од државната кардиохирургија, акад. д-р. Жан Митрев од „Жан Митрев Клиника“, Проф. д-р. Александар Николиќ …

Повеќе »

Зошто е добро да се пие шолја какао секој ден?

Какаото ја подобрува еластичноста на артериите и вените… Какаото е богато со флавоноиди и затоа ја подобрува еластичноста на нашите артерии и вени. За време на една неодамнешна студија, жените кои пиеле шолја какао богато со антиоксиданс дневно за три месеци се здобиле со помека, навлажнета, затегната кожа која веќе …

Повеќе »

(Вознемирувачко ВИДЕО) ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА ОРГАНИ – Хирурзи во САД извадиле срце од мртов човек и покажале како уште чука!

Трансплантација е во секој случај оригинална… Американски хирурзи оживеале „мртво срце“ и успешно го вградиле на пациент. Трансплантацијата, прва од таков вид, е извршена на Универзитетот „Дјук“ во САД. Лекарите кои го отстраниле срцето од мртвиот донатор, покажале како тоа сеуште удира. Чудно е дека срцето може да продолжи да …

Повеќе »

(ФОТО) ЖЕНА УМРЕЛА ОД ТАГА откако ќерка и починала од повреди во земјотресот во Албанија!

Тие две биле пронајдени под урнатините на шесткатница во Драч… По катастрофалниот земјотрес што ја вчера ја зафати Албанија, во кој загинаа најмалку 25, лица, доаѓаат сè повеќе трагични приказни. Најновата во серијалот го обезбеди порталот „DurresLajm“ за жена која останала без сопругот во 2015. година, а нејзината ќерка загинала …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРОГАТЕЛНО: Последните зборови на татко кој своето срце го подарил на неговиот син

И доколку имаш можност да заработиш пари, искористи го тоа, дури и ако тоа понекогаш значи да ја наведнеш главата.Не биди глупак како татко ти. Сè ќе биде многу полесно, доколку имаш пари. Не пуши цигари, не консумирај наркотици, секогаш обиди се да бидеш добар и чесен човек. Бидејќи времето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Си застрелал клинец во срцето и останал жив:„Господ тој ден беше со мене!“

„Веднаш се видело дека не е добро. Изненадувачки, но брзата одлука самиот да си го извади клинецот од срцето можеби му го спасила животот“, рекол лекарот после успешниот зафат. Арон е искусен столар и производител на мебел од Вудлендс, Тексас. Тој ја извршува оваа работа веќе 20 години, а она …

Повеќе »

(ФОТО) МИХАЕЛ ШУМАХЕР – Le Parisien: Шуми на тајно лекување во Париз, има проблеми со срцето?!

Францускиот Le Parisien пишува дека Михаел Шумахер пристигнал од Женева во Европската болница „Жорж Помпиду“ во Париз, во понеделникот попладне, на таен третман. Легендарниот возач на Формула 1 со возило на Брза помош од Женева бил донесен на Одделот за кардиоваскуларна хирургија. Носилата на кои бил доведен Михаел во зградата …

Повеќе »

Мик Џегер: „Се чувствувам одлично после операцијата, ја продолжуваме турнејата!“

Мик Џегер, во првото интервју, потврдил дека се чувствува добро после операцијата на срцето. Рокенрол иконата во април бил на операција на премостување (замена на срцев залисток – бајпас) поради што Стонсите морале да откажат концерти во рамките на турнејата на бендот во Северна Америка, пренесува NME. Откако концертите се …

Повеќе »

Застрашувачко видео покажува што пушењето му прави на вашето срце!

На сите ни е познато дека пушењето е многу штетно за плуќата, но многумина не знат дека за една од десет смрти предизвикана од болестите на срцето е одговорно токму пушењето, пишува Мen’s Health. СЗО (Светска здравствена организација) го објавила видеото со цел да ја подигне свеста за дејството на …

Повеќе »