Tag Archives: срце

Докажано ги уништуваат дури и клетките на рак: 6. неверојатни лековити својства на модриот патлиџан

Јадете модар патлиџан секој ден и гледајте какви промени ви се случуваат во телото Модриот патлиџан потекнува од Индија, се консумира со години, а по остатокот на Азија започна да се одгледува и во Европа. Сортите на модри патлиџани имаат плодови со тежина до еден килограм, а има и неколку …

Повеќе »

Шест намирници што мажите треба да ги јадат секој ден – една против рак на простата

Постојат неколку специфики поврзани со исхраната на мажите. Бидејќи, од една страна, во споредба со жените, јадат помалку зеленчук, овошје и интегрални житарки, а повеќе месо, а од друга страна почесто се разболуваат, постои простор за подобрување на исхраната за да се зачува здравјето и виталноста. Доволното присуство на житарки, …

Повеќе »

Семките имаат најголема моќ за срцето, еден вид го заменува месото и помага во борбата против ракот, дијабетесот и атеросклерозата

Семињата се одличен извор на витамини, минерали и протеини. Тие се добар додаток во сечија исхрана, но особено се препорачуваат за жени над 45. години. За време на менопаузата, односно хормоналните промени, жените треба да ја променат исхраната или да ја надополнат исхраната со некои состојки кои ќе помогнат да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЗДРАВОТО СРЦЕ СТИГНАЛО ВЕДНАШ ПО СВАДБАТА: Животот и љубовната приказна на пар од Торино го привлече вниманието на светската јавност

ДЕКА животот пишува романи се потврди уште еднаш, кога Маурицио (47) решил да се ожени со својата животна сопатничка Силвија (42), во болницата „Молинете“ во Торино, додека бил на интензивна терапија по катастрофалниот срцев удар, очекувајќи го најлошиот исход. Двајцата живееле заедно шест години, имаат и двомесечна ќерка, а претходно …

Повеќе »

ВНИМАТЕЛНО – ДОКТОРКА ПРЕДУПРЕДУВА: Доколку имате ВИСОК ШЕЌЕР, не треба да јадете ваков ЛЕБ! Ги уништувате СРЦЕТО и БУБРЕЗИТЕ!

Не сме ни свесни колку треба да се грижиме за сè што јадеме. Одредена количина на јаглени хидрати е неопходна за вашето тело, но треба да бидете внимателни и да внимавате што јадете кога управувате со високиот шеќер во крвта. Постојат различни видови леб, на пример, кои се поздрави од …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНО И ЗДРАВО – Осум импресивни придобивки од пиењето сок од морков! Го подобрува здравјето на речиси сите органи во вашето тело!

Сокот од морков дава неверојатни здравствени придобивки,  евтин е и лесен за правење… Не само што обезбедува калиум и витамин Ц, туку е и многу богат со провитамин А. Се верува дека пиењето сок од морков го зајакнува имунитетот и го подобрува здравјето на очите и кожата, меѓу другите придобивки. …

Повеќе »

ЛЕКОВИТОСТ НА МОРИНГАТА – НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ НА ЗЕЛЕНИОТ ЗЛАТЕН ПРАВ: Ова чудесно растение го регулира крвниот притисок, ги штити срцето и црниот дроб!

Морингата моментално е една од најпопуларните намирници за луѓето кои уживаат во здрава исхрана. По чиа семињата, киноата и ашвагандата, на пазарот за храна се појави нова „суперхрана“ која воодушеви многу поборници за здрава исхрана, нутриционисти и фитнес гуруа. Тоа е моринга, дрво кое расте во подножјето на Хималаите и …

Повеќе »

Состојка од овошје и зеленчук го намалува холестеролот, добра е за срцето и цревата – ја има и во форма на прав

Според психотерапевтот Сергеј Обложко, нема ништо лошо да посегнеме по храна или пијалок кога сме под стрес. Но, нагласува експертот, тоа треба да се направи правилно, со избирање на вистинскиот извор на позитивни емоции. „Кога човек има напад на паника, тој има потреба да јаде. Едноставна стратегија за луѓето со …

Повеќе »

(Рецепт) Помагаат во ЧИСТЕЊЕ НА ЦРНИОТ ЦРНИОТ, ГО НАМАЛУВААТ ШЕЌЕРОТ И ХОЛЕСТЕРОЛОТ: Сувото грозје е поздраво отколку што мислите и дава енергија за цел ден

Денеска најмногу се ценат по финиот вкус и поволните цени, а се одлична замена за слатките. Најпопуларни се во подготовката на колачи, но имаат и многу здравствени придобивки Сувото грозје се добива со сушење грозје и е еден од најпопуларните видови сушено овошје. Тоа е комплетна и здрава храна која …

Повеќе »