(ФОТО) Срцето не издржало – Аки ќе биде погребан во Загреб, по одлука на семејството

Последното збогување на пејачот Аки Рахимовски ќе биде во Загреб, иако последниве години живеел во Словенија со својата невенчана сопруга Барбара.
Како што дознава Vecernji.hr од извори блиски до семејството, тоа најверојатно нема да биде пред средината на следната недела, а ситуацијата со коронавирусот дополнително се’ усложнува. Имено, официјалната причина за смртта на Аки ќе биде позната дури по обдукцијата, а претходно е речиси невозможно да се планира нешто конкретно.

This image has an empty alt attribute; its file name is aki-rahimovski-1.jpg
Засега можно е семејството и членовите на бендот да имаат наод со причината за смртта во понеделник. Прашање е како ќе изгледа се, со оглед на бројот на заразени со короната, па не се можни поголеми собири. Сигурно ќе има голем број пријатели, но и фанови кои ќе сакаат за последен пат да се простат од легендарната пејачка.
Да потсетиме, пред неколку дена во една загрепска клиника со операција на Аки му биле вградени четири стентови. Сите околу него верувале дека ова е крајот на сериозните здравствени проблеми. Аки поради тоа се вратил во Словенија, но судбината, за жал, одлучила поинаку и тој почина вчера во Ново Место, Словенија. Причината за смртта се уште не е официјално позната, но се знае дека Аки и претходно имал здравствени проблеми.


This image has an empty alt attribute; its file name is aki-rahimovski.jpg
Инаку, тој кон средината на 2018 година имал поблаг мозочен удар. Пејачот тогаш не сакал да ризикува, па отишол на терапија, а обожавателите секојдневно го поддржувале преку социјалните мрежи.
– Не грижете се, добро сум. Нема голема работа. Засега се држам. Отидов во бања и верувам дека се ќе биде во ред. Ми следи колонографијата и со тоа треба да завршам се – изјави тогаш Рахимовски.
Но, како мерка плус за здравјето тој тогаш ги оставил цигарите и алкохолот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„ЧОВЕКУ, КОЛКУ ОДВРАТНО“: Поранешниот цимер го разоткрил Бред Пит – тврди дека имал проблем со хигиената

Бред Пит е холивудската ѕвезда по која копнеат жените ширум светот, а неговиот поранешен цимер …