Tag Archives: срце

Едно јајце секој ден прави чуда за организмот – го штити мозокот, срцето, ги смирува воспаленијата, го зајакнува имунитетот…

Жолчките од јајце долго време се „на обвинителна клупа“ поради холестеролот, но научниците сега се фокусираат на холинот, хранлива состојка која го штити црниот дроб и може да помогне во спречување на Алцхајмерова болест. Ако јадете по едно јајце секој ден, ова се здравствените придобивки што можете да ги очекувате. …

Повеќе »

Луѓето кои не пијат доволно вода секој ден го зголемуваат ризикот од опасни болести – открива најновата студија

Луѓето кои не пијат доволно вода секој ден ги зголемуваат шансите да добијат смртоносна болест. Научниците ги повикуваат луѓето да земаат шест до осум чаши секој ден за да го спречат ризикот од срцева слабост. Срцева слабост се јавува кога срцето не може правилно да пумпа крв низ телото, обично …

Повеќе »

Гледањето во голи гради им го продолжува животот на мажите, тврдат научниците

На крајот од истражувањето, научниците заклучиле дека секојдневното гледање на женските гради го намалува крвниот притисок кај мажите и ја намалува можноста за срцеви заболувања. Само десет минути гледање во градите на надарената жена е исто толку ефикасно како и 30. минути аеробик, тврди геронтологот др. Карен Ведерби. Истражување за …

Повеќе »

(ФОТО) Поради овие три причини треба често да јадете црно чоколадо!

Можеби е тешко да се поверува но и чоколадото е здраво. Истражувањето покажало дека го поправа здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, а има и противвоспалителни и антиоксидансни својства, го поправа расположението и го намалува ризикот од хронични болести. Повеќето стручњаци сметаат дека чоколадото својата полезност ја должи …

Повеќе »

Нутриционистите го обожаваат овој зеленчук, а докажано е дека носи важни здравствени придобивки особено за срцето и дијабетесот

Прокељот (бриселски зелкички) се мали, зелени пупки за јадење кои изгледаат како мини зелки, со дијаметар од околу 2,5-4 сантиметри. Тие се по потекло од Белгија, околу градот Брисел, од каде што доаѓа нивното име. Тие припаѓаат на семејството brassica, со брокула, кељ и зелка, а најчесто се во сезона …

Повеќе »

ИНТЕРЕСНО – Зошто студот може да биде добар за телото? Има дури 9. причини!

Многумина не се љубители на зимата и студот, но тоа всушност може да му помогне на нашето тело. Пешачењето или долгото останување на студ не звучи како атрактивна опција и голема е веројатноста дека речиси никому не му се допаѓа. Но, пониските температури всушност можат да бидат добри за нашето …

Повеќе »

ПОДАРОК НА ПРИРОДАТА – Еликсир за телото: Пиеле сок од БОРОВИНКИ и се случила МАГИЈА

Секогаш е вистинско време да уживате во сините плодови, кои се добри за здравјето. Ако се јаде редовно како овошен оброк, боровинките имаат корисен ефект врз срцето, мозокот и шеќерот во крвта. Боровинките се добри за срцето Бројни студии утврдија врска помеѓу боровинките и храната богата со флавоноиди и подобрувањето …

Повеќе »

Се одгледува уште од почетокот на цивилизацијата: Зошто лененото семе треба да се најде во нашата исхрана?

Посипете ленено семе врз овесна каша, смути, салата и повеќе за здраво зајакнување. Лененото семе е многу повеќе од храна за посипување овесна каша или леб. Се покажало како моќна храна, полна со придобивки за општото здравје. Истражувањата покажуваат дека лененото семе е една од најстарите култивирани култури и се …

Повеќе »

Моќна алатка за машка плодност а и богата со магнезиум – семките од една храна се богатство за организмот

Семките од тиква имаат широк спектар на здравствени придобивки од намалување на стресот до подобрување на плодноста. Ако веќе не сте ги направиле, треба да ги вклучите во вашата исхрана. Семките од тиква се одличен извор на магнезиум. Магнезиумот помага за опуштање и враќање на сонот, а освен магнезиум, тие …

Повеќе »