РЕЗУЛТАТИ ОД СТУДИЈА – Лукот помага во намалување на холестеролот и шеќерот во крвта: Еве како е корисен

Луѓето се повеќе се справуваат со коронарна артериска болест и дијабетес тип 2, а истражувачите се обидуваат да најдат начини како да ги спречат и помогнат овие состојби на попристапен начин.

Зголемената инциденца на срцеви и метаболички болести ги наведе научниците во една неодамнешна студија да спроведат мета-анализа на претходните истражувања кои го испитуваа ефектот на лукот врз шеќерот во крвта и метаболизмот на мастите. Истражувачите, со седиште во Кина, извадие податоци од 29 испитувања за да видат како лукот влијае на холестеролот, шеќерот во крвта, хемоглобинот A1c (HbA1c) и триглицеридите.


Нивната студија е објавена во списанието „Nutrients“.

Лукот содржи соединение наречено алицин, за кое претходната студија објави дека има антибактериски, антигабични и антивирусни својства. Друга претходна студија, исто така, покажа дека алицинот е ефикасен во намалувањето на холестеролот, барем кога станува збор за тестираните животни.


Најмалку две недели
За да проверат дали лукот може да ја подобри гликозата во крвта и метаболизмот на липидите, истражувачите анализираа 22 студии кои ги задоволуваа нивните критериуми, кои вклучија 29 испитувања во кои беа вклучени вкупно 1.567 учесници од различни земји и возрасни групи.
Беше испитана потрошувачката на лук која траеше повеќе од две недели, а лабораториските параметри за да се потврдат резултатите вклучуваат HbA1c (гликолизиран хемоглобин), гликоза во крвта, вкупен холестерол, липопротеини со висока густина (HDL), холестерол со ниска густина (LDL) и триглицериди.


На повеќе начини
Истражувачите примениле лук во различни форми во различни испитувања:
– лук во прав
– масло од лук
– екстракт од лук (капки)
– таблети од лук во прав
– капсули екстракт од лук
– суров лук
Во зависност од студијата, некои учесници консумирале од 300 до 22.400 милиграми лук во прав дневно, додека другите препарати се движеле од 800 до 4.200 мг на ден.

Истражувачите го проверувале нивото на шеќер и маснотии во крвта
На крајот од овие тестови, истражувачите собрале информации од лабораторијата за да ги споредат со нивните оригинални наоди.

Подобра крвна слика
Мета-анализата открила значајна поврзаност помеѓу внесот на лук и подобрувањето на различните метаболички маркери.
Додатоците од лук го намалуваат шеќерот во крвта, HbA1c, вкупниот холестерол и ЛДЛ холестеролот, наречен и „лош холестерол“. Покрај тоа, консумирањето лук го зголемило нивото на ХДЛ холестерол, познат како „добар холестерол“.
– Зголеменото ниво на гликоза во крвта и HbA1c се карактеристични за дијабетес мелитус тип 2 – забележуваат авторите, нагласувајќи ја важноста на овие наоди.
Истражувачите исто така објавија дека колку подолго се зема лукот, толку повеќе подобрувања учесниците забележале во нивото на гликоза во крвта, вкупниот холестерол и ЛДЛ холестеролот.

Нема ефект врз триглицеридите
Додека научниците откриле подобрување на споменатите параметри, тие не го откриле неговото влијание врз нивото на триглицеридите.
– Наодите од студијата покажуваат дека овој зачинет зеленчук може да има потенцијал во превенција и да помогне при некои кардиоваскуларни и метаболички нарушувања – пишуваат авторите.

Што велат кардиолозите
Ченг-Хан Чен, интервентен кардиолог во Медицинскиот центар во Калифорнија, вели дека оваа студија била сосема поинаква по својата методологија и не дозволува прецизно да се одредат активните соединенија кои би можеле да бидат одговорни за корисните ефекти на лукот.

„Експертите веруваат дека лукот има корисни ефекти врз контролата на шеќерот во крвта и нивото на холестерол преку неговите соединенија базирани на сулфур, како што се алицин, алиин и диалил дисулфид, но потребни се повеќе истражувања за да се открие точно како тие функционираат“, рекол тој.

Извор: Medicalnewstoday.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Преподобен Александар

Преподобен Александар Роден е во Азија, школуван во Цариград. По завршувањето на школувањето се предаде …