Ненадејната срцева смрт што го снајде раперот Кулио: Се умира еден час по појавата на симптомите

Познатиот американски рапер Кулио почина во средата во Лос Анџелес. Бил на гости кај пријател, влегол во бањата, каде му се слошило и брзата помош која брзо дошла можела само да констатира смрт. Немало помош, изјавил неговиот долгогодишен менаџер. Но, што се случува во телото кога ќе дојде до ваква смрт?
Ненадејната срцева смрт е ненадејна, неочекувана смрт поради непосредно губење на функцијата на срцето. По дефиниција, смртта настанува во рок од еден час од почетокот на симптомите, но најчесто по неколку минути.

Може да се појави кај лице кое има срцеви заболувања или како прв настан без претходно познато срцево заболување. Речиси сите луѓе со срцеви заболувања се изложени на ризик од ненадејна срцева смрт, но најважни болести се: коронарна срцева болест, кардиомиопатија и срцева слабост.
Токму затоа што се јавува како последица на други васкуларни заболувања, но и кај (очигледно) сосема здрави луѓе, не се ни знае колку е честа појава, бидејќи причината за смртта често се припишува на самата болест, а не на ненадејното срцево заболување. Според некои проценки, ISS е одговорен за половина од сите смртни случаи од срцеви заболувања, а европските студии ја покажуваат стапката на смртност од 0,36-1,28 на илјада луѓе годишно.’


This image has an empty alt attribute; its file name is srcev-udar-na-noze.jpg
Иако фаталната срцева болест се појавува ненадејно, некои предупредувачки знаци може да укажуваат на тоа. Повеќето луѓе кои имале срцев удар имале предупредувачки симптоми неколку дена и недели пред тоа, според студијата на преживеани од срцев удар. Ако некое лице добие помош на време, тој ќе преживее срцев удар.

Голем број од нив имале болки во градите четири недели претходно, како и еден час пред ненадејниот срцев удар.


Симптоми
Други симптоми вклучуваат:
– Скратен здив (отежнато дишење)
– Многу луѓе чувствуваат вртоглавица
– Многу пациенти се онесвестиле
– Огромното мнозинство забележало палпитации непосредно пред или дури денови пред тоа – непријатно чувство на сопственото срце, кое пациентите го опишуваат како чукање, прескокнување, запирање или треперење на срцето.

Кога ќе се појави ненадеен срцев удар, секунди и минути играат улога. Како резултат на намален проток на крв низ мозокот, пациентот ја губи свеста по неколку секунди до една минута. Дишењето наскоро престанува, а за 5 минути оштетувањето на мозокот поради недостаток на кислород станува неповратно.
Грубо кажано, стапката на преживување се намалува за 10% со секоја минута кога не ѝ пружаме помош на жртвата, па брзата и соодветна реакција е исклучително важна. Процедурите за помош на повредените, кои водат до спонтано обновување на циркулацијата, се нарекуваат кардиопулмонална реанимација и вклучуваат масажа на градите, вештачко дишење (инсуфлација на воздух) и дефибрилација.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …