Tag Archives: симптоми

ДИЈАБЕТЕС: Откриен е пијалок кој предизвикува „ЗНАЧИТЕЛНО“ опаѓање на шеќерот во крвта

Еден пијалок може да го регулира нивото на шеќер во крвта кај дијабетичарите, покажало истражувањето. Промената на вашата исхрана е клучна за контрола, а понекогаш дури и за враќање на дијабетес тип 2. Луѓето со дијабетес тип 2 не можат да произведат доволно инсулин, кој го регулира шеќерот во крвта …

Повеќе »

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со Ковид-19 и бил принуден да одложи два проштални концерти во Далас. Џон „има само благи симптоми“ и со нетрпение очекува наскоро да се врати на сцената и да ја продолжи својата проштална турнеја „Farewell Yellow …

Повеќе »

Која е разликата помеѓу АЛХАЈМЕР и ДЕМЕНЦИЈА? Многумина ги мешаат термините

Можеби сте слушнале дека термините деменција и Алцхајмерова болест се користат наизменично и се чувствувате збунети околу тоа што кој значи. Тие погодуваат милиони луѓе ширум светот и се водечка причина за смрт, уништувајќи голем број семејства. Овде ја објаснуваме разликата помеѓу овие два поима, плус се друго што треба …

Повеќе »

(ФОТО) Позната актерка за борбата со маѓепсаната болест – открила кои 2. симптоми не треба да ги игнорирате!

На една од најубавите борачки на WWE, поранешна спортистка, водителка и актерка, Марија Менунос, пред четири години и бил дијагностициран тумор на мозокот, само два месеци откако нејзината мајка ја добила истата дијагноза. Лекарите на оваа 43-годишна убавица и откриле тумор на мозокот „со големина на топче за голф“, кој …

Повеќе »

Откријте дали сте хипохондрик? Неколку знаци дека имате психичко пореметување!

Хипохондријата е  психичко пореметување кое се манифестира во постојано фокусирање на личноста на своето физичко здравје, без никакви објективни причини. За да ги забележите знаците на време и да спречите понатамошен напредок, овие знаци можат да ви помогнат сами да си помогнете или да се консултирате со специјалист: Опседнати сте …

Повеќе »

Ако страдате од некој од овие симптоми, може да имате апнеја при спиење, велат експертите

ГЛАСНО рчење не е единствениот симптом на апнеја при спиење. Во случај на некој од следните симптоми, препорачливо е да се консултирате со лекар, пишува на страниците на The ​​Healthy. Поспани сте цел ден Ако сте постојано уморни, не го припишувајте тоа само на бурниот живот. „Многу луѓе се чувствуваат …

Повеќе »

Три симптоми на омикрон кои не се јавуваат при настинка

Иако омикронската варијанта на коронавирусот дава многу симптоми слични на обичната настинка, можно е да се направи разлика и соодветно да се одлучи дали да се оди во клиниката за ковид. Покрај тоа што е утврдено дека поголемиот дел од пациентите кои се ковид-позитивни се соочуваат со гребење во грлото, …

Повеќе »

КОЈ ГО ИМА ОВОЈ СИМПТОМ НА ОМИКРОН ЗАВРШУВА ВО БОЛНИЦА: Експерт за корона открил кој е во најголема опасност – се оштетуваат белите дробови…

ИАКО се смета за „поблага“ варијанта на вирусот, нова корона мутација која се заканува да ја покори планетата и која според светските експерти ќе зарази повеќе од 50. отсто од Европа за две недели претставува посебна опасност за една група на луѓе. Се разбира, станува збор за невакцинираните. На самиот …

Повеќе »

Најдобра храна ако имате симптоми на омикрон

Што да јадете кога немате апетит, а во исто време многу ве боли грлото и ви е тешко да голтнете и голтка вода? Ако, како и многумина деновиве, сте цел на омикрон, важно е да знаете како да го зајакнете телото – овие намирници можеби нема да ги избришат симптомите …

Повеќе »