Tag Archives: симптоми

Еве кои се симптомите на најчестите форми на деменција

ИМА дури 200 различни форми на деменција, а четири се најчести кај пациентите. Деменцијата е термин кој вклучува различни болести кои се резултат на оштетување на мозокот, а многу од нив имаат слични симптоми. Губењето на меморијата е класичен симптом на деменција, а тешкотии со концентрирање, збунетост во секојдневните задачи …

Повеќе »

Ракот на панкреас има најниска стапка на преживување – 5. почетни симптоми лесно се забележуваат

Често, телото ни испраќа сигнали кои е добро да ги слушаме бидејќи можат да ни го спасат животот и да овозможат успешно лекување. Меѓу нив е и ракот на панкреасот, кој е рангиран меѓу оние со најниски стапки на преживување, така што откривањето на раните знаци е од витално значење. …

Повеќе »

(ФОТО) БЕШЕ СЕКС СИМБОЛ ВО 60-тите, А ПОТОА ОТКРИЛА ДЕКА Е БОЛНА ОД ТЕШКА БОЛЕСТ: Ги игнорирала симптомите и се покајала

Првата Бонд девојка Урсула Андерс пленела со убавина и сексапил, а потоа и била дијагностицирана болест која упорно ја игнорирала. Еве што никогаш не треба да правите!Обожавателите на познатата филмска франшиза за агентот 007 веројатно се сеќаваат на првата Бонд девојка, занесната швајцарска актерка Урсула Анедерс (86), која се појави …

Повеќе »

Тешка болест која започнува без јасни знаци – ова се првите симптоми на карцином на коските

Ракот на коските настанува кога се создаваат малигни клетки кои ги уништуваат коските, а неколку симптоми можат да ве предупредат и навреме да го откриете. Првиот знак што укажува на рак на коските е болката, а многу луѓе мислат дека страдаат од артритис поради болки во коските и на тој …

Повеќе »

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА НЕТОЛЕРАНЦИЈАТА НА ШЕЌЕР: Диететичар објаснил како изгледаат сите СИМПТОМИ, обрнете внимание на овие работи

Шеќерот може да предизвика воспаление во цревата, што може да предизвика симптоми како надуеност, грчеви и болки во стомакот, вели диететичарот Даниела Вентер. Ако сакате да јадете слатки, веројатно сте навикнати на чувството кое го придружува нивното консумирање. Имено, може да се работи за лошо чувство, па можеби се прашувате …

Повеќе »

СИМПТОМ КОЈ НИКОГАШ НЕ БИ ГО ПОВРЗАЛЕ СО ЗАМАСТЕН ЦРН ДРОБ: Се влошува доцна навечер и навечер, не смеете да го игнорирате

Чешањето во рацете и нозете укажува на сериозна болест! Дознајте кога симптомите на замастен црн дроб се најзабележливи. Неалкохолниот масен црн дроб („”nonalcoholic fatty liver” – NAFL) е спектар на болести што вклучува масна инфилтрација на црниот дроб (стеатоза) и неалкохолен стеатохепатитис (NASH). Оваа болест се карактеризира со формирање на …

Повеќе »

Црвените дланки укажуваат на сериозна болест која тешко се лекува: Не ги игнорирајте симптомите!

Што е заболување на замастен црн дроб, како настанува, колку е сериозно и како се лекува? Ова се дел од прашањата на кои даваме одговори и помагаме за подобро разбирање на оваа состојба, која не е поврзана само и исклучиво со прекумерно внесување алкохол. Заболување на замастен црн дроб или, …

Повеќе »

Изненадувачки симптом може да значи чувствителност на млеко, а го измачувал и Ѓоковиќ

Според податоците од Националниот институт за дијабетес и дигестивни и бубрежни заболувања (NIDDKD), повеќе од една третина од Американците не можат правилно да ја апсорбираат лактозата. Симптомите поврзани со нетолеранција на лактоза на кои најчесто мислиме вклучуваат надуеност и грчеви. Сепак, постои уште еден симптом на нетолеранција на лактоза што …

Повеќе »

САКА ДА ИМ ПОМОГНЕ НА ДРУГИТЕ – Можете ли да препознаете која жена на фотографијата самошто има срцев удар?

Кардиоваскуларните заболувања се водечка причина за смрт како во светот така и кај нас, па затоа е важно да се знае како да се препознаат симптомите на миокарден инфаркт (како што најчесто се нарекува срцевиот удар). За да ги предупреди и да им помогне на другите, библиотекарката и писателка Линда …

Повеќе »