Tag Archives: починал

Легендарниот басист на „Рибља чорба“ починал од корона

Бас-гитаристот на рок групата „Рибља чорба“, Миша Алексиќ почина на 68-годишна возраст од последиците од коронавирусот, откако на 13. ноември беше хоспитализиран во КБЦ „Бежанијска коса“, во Белград, Србија. Имено, Миша бил заразен со коронавирус, а од 13. ноември бил на лекување во КБЦ „Бежанијска коса“, а неодамна неговата состојба …

Повеќе »

КОВИДОТ Е ОКОЛУ НАС – Тапанарот на групата „Амадеус“ ПОЧИНАЛ од коронавирус

Тапанарот на популарната музичка група „Амадеус бенд“, Бојан Златановиќ, попознат под прекарот Токан, почина по борба со коронавирусот. Бојан ја загуби битката на 45-годишна возраст, а музичкиот свет остана во шок по оваа тажна вест. Пејачот Дарко Филиповиќ преку својот Инстаграм профил се прости од Токан, кој објави црно-бела фотографија …

Повеќе »

(ФОТО) Тага во семејството на легендарниот глумец: Синот на Роберт Редфорд на 58. години ја загубил битката со ракот!

Синот на Роберт Редфорд, режисерот Џејмс, починал во петокот на 58-годишна возраст од тумор на црниот дроб, пишуваат американските медиуми. Смртта на Џејмс Редфорд ја потврди на Твитер неговата сопруга Кајли Редфорд. „Џејмс почина денес. Нашите срца се скршени. Имаше прекрасен живот, влијаеше на многумина и беше сакан. Јас бев …

Повеќе »

(ФОТО) Бил здрав, животот бил пред него – а умрел од ковид!

Случајот со младиот спортист Чад Дорил најдобро зборува за тоа колку е подмолен Ковид 19. Тој бил совршено здрав, но ја загубил битката со вирусот. Чад Дорил, студент на Државниот универзитет „Алапачијан“ во Бун, Северна Каролина, бил во совршена форма. Имал само 19. години. Тој бил висок и слаб. Играл …

Повеќе »

Популарен Ди-џеј починал под неразјаснети околности

Популарниот диџеј Ерик Морила, познат по хитот „I like to move it“, бил пронајден мртов во неговиот дом во Мајами, во понеделникот наутро, на 1. септември, пишуваат странските медиуми. Засега не се познати околностите под кои починал диџејот, а властите посочуваат дека истрагата е во претходна фаза и дека полициските …

Повеќе »

(ФОТО) ПОЧИНАЛ НАЈСТАРИОТ МАЖ НА СВЕТОТ (116.):Шпанскиот грип му го „избришало“ целото семејсто, ги преживеал апартхејдот и двете светски војни

Фреди Блом од Јужноафриканска република, за кој се веруваше дека е најстариот човек на светот, починал денес на 116. годишна возраст. Документите на Блом покажуваат дека тој е роден во провинцијата Источен Кејп во мај 1904. година, но Гинисовата книга на рекорди никогаш не го означила како најстар човек на …

Повеќе »

Глумецот Бен Крос после кратко боледување починал во 72. година

Крос, англиски актер, е најпознат по улогата на британскиот олимписки спортист Харолд Абарамс во филмот „Огнени кочии“, за кој освои Оскар… Актерот Бен Крос починал во Виена на 72-годишна возраст по кратко боледување, потврдила неговата ќерка на Фејсбук, пренесува „The Guardian“. „Со скршено срце, ја споделувам со вас веста дека …

Повеќе »

Починал Рајко Дујмиќ – творецот на „Нови фосили“: Легендарниот музичар им подлегнал на тешките повреди после сообраќајната несреќа

Како што пренесуваат хрватските медиуми, Рајко Дујмиќ (65) починал од последиците на сообраќајна несреќа. Кантавторот претрпел опасни повреди кога минатата среда ја изгубил контролата над својот „VW Tiguan“ во грозоморната несреќа во Стари Лаз, во областа Равна Гора, и слетал во бездна. Поради неприлагодена брзина, тој слетал од патот на …

Повеќе »

Ѕвездата на филмот „Во гнездото на змејот“ починала на 84. години

Кариерата на Саксон траеше 60. години, а тој глумел и во хорор филмот „Хорор на улицата на брестовите“. Како актер работел на 198. проекти и освоил Златен глобус за улогата во филмот „Југозападно од Сонора“ Актерот Џон Саксон починал на 84-годишна возраст откако се борел со пневмонија, пренесува Mirror. Неговата …

Повеќе »