Tag Archives: печурки

Намирници кои имаат најмногу витамин Д: Тие се особено важни во текот на зимата!

Витаминот Д е многу важен нутритивен елемент, кој ги зајакнува коските, влијае на доброто расположение, но и на здравјето и функционалноста на целиот организам.Покрај сонцето и исхраната, извор на витамин Д се и суплементите, но доколку сакате овој витамин да го консумирате сосема природно, во вашето мени треба да ги …

Повеќе »

Супер храната што ја јаделе нашите баби: Полна со хранливи материи кои спречуваат рак и Алцхајмерова болест

Диететичарката Кејтлин Колучи рекла: „Ознаката ‘суперхрана’ е популарен начин компаниите да рекламираат одредена храна и да продаваат производи, но многу попознати овошја и зеленчуци кои се во супермаркетите со децении имаат исто толку здравствени придобивки. Кејтлин открива десет намирници кои спаѓаат во суперхрана и ги објаснува нивните здравствени придобивки. Некои …

Повеќе »

Поинтензивно од месото, похранливо од јајцата: Идеални за појадок, евтини и најдобро за слабеење

Печурки за појадок? Еве една забавна идеја. Не толку за да ги одбие оние кои наутро се колнат само во солена храна, колку што може да ги изненади љубителите на житарки или колачи потопени во кафе. Понекогаш е потребно да излезете од вашата комфорна зона и да скршнете од неуспешниот …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Ручек готов за 15 минути: Солени мафини со печурки и спанаќ кои ќе ви се допаднат

Оброк подготвен за „минута“… Во слатка или солена варијанта, мафините ги сакаат сите. Солените мафини се идеална опција доколку не знаете што да направите за ручек и немате многу време. Овој хранлив и вкусен оброк ќе им се допадне на сите генерации. Состојки: 200 гр спанаќ 9 јајца 150 гр …

Повеќе »

(ФОТО) Најдете го ГЛУШЕЦОТ на сликата: Ако го забележите за помалку од 20 секунди, ќе го соборите рекордот

Оптичка илузија – пронајдете го местото каде што глушецот се сокрил меѓу печурките Оваа илустрација е создадена од унгарскиот уметник Гергели Дудаш. На него има лавиринт од печурки, а зад една се крие глушец. Ваквите илустрации, освен што се забавни за луѓето, им помагаат на научниците во нивното истражување и …

Повеќе »

Ги чуваат срцето, кожата и коските, го намалуваат крвниот притисок и имаат помалку од 50. калории

Доколку сакате да ослабете, наполнете го фрижидерот со следните нискокалорични намирници кои содржат многу витамини и минерали. „Важно е да се напомене дека нискокалоричната храна не значи дека храната има помалку хранливи материи“, изјавила нутриционистот Тифани Ма за Livestrong. Храната на списокот што ќе ви ја претставиме има помалку од …

Повеќе »

Витаминот Д е познат како „витамин на сонцето“, а оваа намирница е негов важен неживотински извор

Витаминот Д му помага на телото да го апсорбира калциумот и да одржува соодветни концентрации на магнезиум и фосфати Витаминот Д е познат како витамин на сонцето и е растворлив во масти неопходни за оптимално здравје. Исто така, игра клучна улога во развојот на мозокот, функцијата на срцето, имунолошкиот систем …

Повеќе »

Оваа намирница има одлично влијание на вашето здравје – добри се за дијабетес, слабеење, имунитет, коските…

Печурките се намирница која се препорачува како составен дел од менито на лицата кои страдаат од дијабетес… Ако печурките спаѓаат во вашите омилени намирници и често се на вашето мени, ќе ве воодушеви веста дека овие плодови се исклучително здрави Еве поради што печурките се добри за вас: 1. Помагаат …

Повеќе »

Оваа достапна храна содржи повеќе протеини отколку јунешко месо

Во последно време, протеините се’ бараат се повеќе и сосема е јасно зошто. Тие нe прават сити, помагаат да се изградат мускули, а студиите покажаа дека можат да го зајакнат метаболизмот и на крајот да помогнат во губење на тежината. И иако месото е првото нешто на што мислите кога …

Повеќе »