(ФОТО) Најдете го ГЛУШЕЦОТ на сликата: Ако го забележите за помалку од 20 секунди, ќе го соборите рекордот

Оптичка илузија – пронајдете го местото каде што глушецот се сокрил меѓу печурките
Оваа илустрација е создадена од унгарскиот уметник Гергели Дудаш. На него има лавиринт од печурки, а зад една се крие глушец.
Ваквите илустрации, освен што се забавни за луѓето, им помагаат на научниците во нивното истражување и можат да им кажат многу за човечкиот ум и како тој реагира на околината, како и како функционира.


Д-р Густав Кун, психолог и експерт за човечка перцепција од Универзитетот Голдсмит во Лондон, еднаш за The Sun изјавил дека можеме да користиме илузии за да разбереме многу работи поврзани со човечкиот мозок.
„Ние имаме тенденција да ја земаме перцепцијата здраво за готово и ретко размислуваме за напорната работа што лежи во основата на секојдневните задачи, како што е гледањето шолја кафе пред нас.
Некои велат дека го забележале глувчето по 20. секунди, некои по една минута, а ако сè уште се мачите да го најдете, тоа е на левата страна на сликата, приближно во средината, скриено зад една од печурките.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …