ВИТАМИНОТ Д најмногу се наоѓа во овие видови риба: А ова е негов единствен растителен извор!

Витамин Д се наоѓа во многу намирници, без да знаеме.

Витамин Д и здравје
Витаминот Д е минерал растворлив во масти, кој се формира под кожата која е изложена на УВБ зраци. Тој е единствениот витамин кој е неопходен за извршување на бројни функции во организмот, вклучително и одржување на силни коски, мускули и заби, како и за контрола на растот на клетките, правило на имунолошко и невромускулно функционирање. Недостаток на витамин Д доведува до состојба наречена рахитис, во која коските не се развиваат и не функционираат правилно.


Намирници богати со витамин Д.


Лосос
Лососот содржи висок процент на добри масти, што го прави одличен извор на витамин Д. Една порција лосос ќе ви обезбеди околу 80% од дневната препорачана количина на витамин Д.


Печурки


Печурките се всушност единствениот растителен извор на витамин Д.Во текот на нивниот раст, тие ја апсорбираат сончевата светлина, поради што се исполнети со огромна количина на витамин Д. Покрај овој витамин, тие содржат и комплекс на витамини од групата Б – како на пр. Б1, Б2, Б5 и минерали како што е бакар.


Скуша


Друга риба на нашата листа, која содржи голема количина на витамин Д во себе. Скушата е позната по присуството на омега 3. масни киселини сама по себе, а само една порција скуша ви обезбедува дури 90% од дневната препорачана количина на витамин Д.

Харинга


Добри вести за сите љубители на риби! Харингата е втора во низата риби што содржат огромна количина на витамин Д. Оваа риба се храни со планктон полн со витамин Д. Може да се консумира во варена, печена или чадена форма.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …