Tag Archives: лосос

10. најпожелни намирници за опоравување на организмот

Кога се опоравувате од болест или операција, храната што ја јадете може да го забрза или забави процесот. Бројни намирници, како што се овошје, зеленчук, здрави масти и извори на протеини може да има корисен ефект врз закрепнувањето на телото. Порталот Health Line, во соработка со диететичарката Ејми Рихтер, ги …

Повеќе »

10. најхранливи намирници на светот

Во еден ден можеме да изедеме ограничена количина на храна, и добро е да внесуваме хранливи материи благодарение на што нашето тело ќе функционира подобро и поздраво. За да успееме во ова, едноставно мора да јадеме намирници кои се многу хранливи. Подолу е список со десетте најхранливи намирници на планетата, …

Повеќе »

Откриена е КОВИД ДИЕТА: Првата студија ја пронашла храната која штити од корона вирус!

Првата студија од овој тип открила исхрана што може да ве заштити од добивање на ковид и други посериозни болести. Ова значи дека треба да форсирате храна како лосос, каши и тавче гравче, додека треба да избегнувате бел леб, преработено месо и сладолед. Поврзаноста помеѓу ковидот и исхраната Не е …

Повеќе »

ВИТАМИНОТ Д најмногу се наоѓа во овие видови риба: А ова е негов единствен растителен извор!

Витамин Д се наоѓа во многу намирници, без да знаеме. Витамин Д и здравје Витаминот Д е минерал растворлив во масти, кој се формира под кожата која е изложена на УВБ зраци. Тој е единствениот витамин кој е неопходен за извршување на бројни функции во организмот, вклучително и одржување на …

Повеќе »

Седум супернамирници кои можат да бидат опасни ако се консумираат во прекумерни количини

Терминот „суперхрана“ првпат беше употребен за промовирање на здравствените придобивки од јадењето банани во почетокот на дваесеттиот век. Денес, зборот суперхрана се користи за да се опише секоја храна што има многу здравствени придобивки, особено онаа што содржи многу хранливи материи и малку калории. Иако има многу придобивки од конзумирањето …

Повеќе »

ОВИЕ 5 НАМИРНИЦИ ПРУЖААТ НАЈМНОГУ ЕНЕРГИЈА: Помоќни од филџан кафе!

Луѓето кои страдаат од замор и поспаност често посегнуваат по кафе наутро како инстант решение. Сепак, треба да се има предвид дека ова не е единствената опција и токму во денешниот текст ќе се занимаваме со оваа тема. Постојат многу причини за недостаток на енергија, но често се јавува поради …

Повеќе »

Перикон диета: Чудотворната исхрана на кралицата Летиција

Шпанската кралица Летиција е несомнено една од најелегантните припаднички на благородништвото во светот. Таа исто така сака и специјална исхрана, која и обезбедува добро здравје и младешки изглед. Кралицата е приврзаник на диетата „Перикон“, која поттикнува консумирање храна што го намалува воспалението. Оваа диета е создадена од дерматологот Николас Перикон. …

Повеќе »

ЧУВАРИ НА МЛАДОЛИКОСТА – Список на намирници кои го поттикнуваат производството на колаген: Благодарение на оваа исхрана таа на лицето нема ниту една брчка!

Повратете го младешкиот изглед во многу кус рок… Количината на колаген во кожата е одговорна за младешкиот изглед, а исчезнува со возраста. После 40-година,започнува драматично да опаѓа, а надворешните фактори и нашето однесување кон телото дополнително го забрзуваат овој процес. Дали знаете што се предизвикува забрзано разложување на колагенот? Стрес …

Повеќе »

Подгответе се за есен: Со овие продукти ќе го зајакнете имунитетот

Најпаметно е на природен начин – со храна до мирен период на болести… Имунитетот е предуслов за добро здравје, а ако сакате да го одржите силен, внесете промени во вашата исхрана… Загадениот воздух, нездравата храна и големиот стрес оставаат трага врз секого. Како да си помогнете? Најпаметно е на природен …

Повеќе »