Tag Archives: намирници

11 намирници богати со ЦИНК: Минерал важен за оптимално функционирање на организмот

Обезбедете му ја потребната количина на цинк на вашето тело на природен начин Цинкот е исклучително важен минерал, поради неговите антиоксидантни својства кои ќе помогнат во зајакнувањето на имунитетот. Го има во речиси сите органи, а најмногу го има во еритроцитите (црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и простатата …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Јајцата се здрави, но не и ако ги јадете во комбинација со одредени намирници

Јајцата содржат многу хранливи материи. Тие обезбедуваат бројни здравствени придобивки бидејќи се добар извор на протеини и можат да помогнат да се намали воспалението, да се подобри здравјето на коските и да се придонесе за здравјето на мозокот. Се јадат за појадок, после тренинг или како ужина, а можат да …

Повеќе »

6 НАМИРНИЦИ КОИ ЛУЃЕТО СО ВИСОК ШЕЌЕР ТРЕБА ДА ГИ ЈАДАТ СЕКОЈ ДЕН: Го држат дијабетесот под контрола и го зајакнуваат организмот

Луѓето со дијабетес тип 2 можат да го контролираат шеќерот во крвта со одредени видови храна. Здравата исхрана е важна за секого, но доколку имате висок шеќер во крвта, треба посебно да внимавате која храна треба да ја избегнувате, како и која храна треба што почесто да се наоѓа во …

Повеќе »

МНОГУ ОД НИВ ЌЕ ВЕ ИЗНЕНАДАТ – Ова се намирници кои ги консумираме секојдневно и содржат алкохол

Многумина ќе се изненадат кога ќе откријат која храна ја консумираме секој ден содржи алкохол. Една од тие намирници е безалкохолното пиво, а сето тоа се случува поради ферментацијата на етанолот. Алкохолот е присутен во многу намирници и пијалоци кои се сметаат за безалкохолни, но бидејќи е во мали и …

Повеќе »

ЧИТАЈТЕ ГО СОСТАВОТ НА ПРОИЗВОДОТ – Освен сол и кафе: Намирници кои треба да ги избегнувате доколку имате висок крвен притисок

Високиот крвен притисок е многу вообичаено нарушување на здравјето кај луѓето, па доколку сте во таа група треба да избегнувате одредени намирници во исхраната. Здравата исхрана е клучна за овој проблем, а се препорачува да консумирате што повеќе овошје и зеленчук и протеини. Јасно е дека со оваа состојба треба …

Повеќе »

Седум намирници кои можат да ви помогнат да ги исчистите крвните садови: Треба почесто да ги консумирате

Грижете се за здравјето на крвните садови на време Холестеролот предизвикува бројни проблеми во организмот, кои можат сериозно да го нарушат нашето здравје. Поради брзото темпо на живот, се повеќе млади се соочуваат со појава на маснотии во крвта, а состојбата е алармантна. Затоа е многу важно да правите работи …

Повеќе »

Симнуваат килограми како од шега: Диететичарка открива која храна го поттикнува слабеењето

ДОБРАТА исхрана е важен дел за постигнување и одржување на здрава телесна тежина. Според порталот Eat This, доколку нашата крајна цел е да изгубиме неколку килограми, ќе мора на телото да му обезбедиме урамнотежена исхрана богата со хранливи материи. „Урамнотежената исхрана, со доволно протеини и добра рамнотежа на јаглехидрати, протеини …

Повеќе »

Ова е најлошата храна за нашите зглобови

АКО ИМАТЕ болка или оток во зглобовите, многу добро знаете колку тоа може да биде непријатно. Иако постојат многу причини зошто некој може да доживува постојана болка во зглобовите, една од најчестите причини е артритисот. Можеби мислите дека артритисот е единствена болест, но всушност постојат повеќе од 100 видови на …

Повеќе »

Диета за обновување на телото по болест – храна која ни е потребна за да се вратиме во нормала

Закрепнувањето на организмот по болест или интервенција не може да биде ефективно доколку не консумираме соодветна храна, која на телото му дава енергија и го подготвува за враќање во „нормално“. Диета за закрепнување на телото по болест и поттикнување на телото да заздрави што е можно поскоро е неопходна за …

Повеќе »