Tag Archives: намирници

Намирници кои имаат најмногу витамин Д: Тие се особено важни во текот на зимата!

Витаминот Д е многу важен нутритивен елемент, кој ги зајакнува коските, влијае на доброто расположение, но и на здравјето и функционалноста на целиот организам.Покрај сонцето и исхраната, извор на витамин Д се и суплементите, но доколку сакате овој витамин да го консумирате сосема природно, во вашето мени треба да ги …

Повеќе »

Храна која не треба да ја јадете на ПРАЗЕН стомак: Ако имате проблеми со стомакот и варењето, избегнувајте ги следните намирници

Грижете се за вашето здравје Дали некогаш сте се запрашале зошто понекогаш појадокот „легнува“ и зошто понекогаш вашето варење работи како часовник? Ако понекогаш или често имате проблеми со стомакот и варењето, обидете се да ги избегнувате овие намирници на празен стомак! 1. Сиров зеленчук Сировиот зеленчук е здрав и …

Повеќе »

ИТНА ПОМОШ: Еве 5 намирници кои помагаат да се намали КРВНИОТ ПРИТИСОК

Ова е излез за „итни случаи“ доколку при рака нема таблети и е невозможно веднаш да се побара помош, тогаш овие производи можат да помогнат … Ако вашиот крвен притисок редовно надминува 140/100, треба веднаш да посетите лекар. Хипертензијата е сериозен фактор на ризик кој во голема мера го зголемува …

Повеќе »

Овие намирници треба да се консумираат барем еднаш неделно: Нивното внесување може да има големи придобивки

Малите промени во нашата исхрана може да имаат големи придобивки. Она што го внесуваме во организмот многу влијае на нашето здравје и затоа е важно да внимаваме на исхраната. Ова се намирници кои треба да се консумираат барем еднаш неделно. Јаткасти плодови Јадењето ореви барем еднаш неделно може да ви …

Повеќе »

Овие намирници се богати со КОЛАГЕН: Вклучете ги во менито доколку сакате затегната КОЖА

Надополнете го недостатокот на колаген преку хранатаПостепено, со процесот на стареење, процесот на замена на колагенот во телото се забавува, па со возраста станува поизразен. Недостатокот на колаген може да се надомести со избирање на вистинската храна, а овие 12 намирници влијаат на неговото производство.Колагенот игра важна улога во блескавата …

Повеќе »

(ФОТО) МОРАЛА ДА ЈА СЛУША – На Кејт Мидлтон и се ЗАБРАНЕТИ 3 НАМИРНИЦИ! Сите ја сакаат оваа храна, а кралицата Елизабета им ја забранила на сите: Еве зошто!

Животот на британскиот двор имплицира бројни ограничувања, а Лејди Дијана и Меган Маркл се мачеле со тоа, додека сопругата на принцот Вилијам без прашање ги следи кралските правила, па така е и со ограничувањата во исхраната. View this post on Instagram A post shared by The Prince and Princess of …

Повеќе »

Четири намирници кои се идеални доколку имате проблеми со АНЕМИЈА: Вклучете ги во вашата исхрана

Доколку имате проблеми со анемија, треба да ги вклучите овие намирници во вашето мени Слабост, вртоглавица, главоболка или губење на силата се најчестите симптоми на анемија. Ако имате некој од овие симптоми, најдобро би било да посетите лекар. Во многу случаи, анемијата е предизвикана од несоодветна исхрана која не вклучува …

Повеќе »

ДЕВЕТ НАМИРНИЦИ КОИ ТРЕБА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД ПОСТОТ: Му помагаат на телото да се исчисти и да го зајакне имунитетот

Денеска за православните верници започна големиот Божиќен пост кој со себе носи строги правилаСо оглед на тоа што ни е зимскиот период, постот е идеален за чистење на телото од тешка и јака храна што е карактеристична за зимата. Исто така, се верува дека јадењето месо за време на сезоната …

Повеќе »

Намирници кои содржат повеќе калиум од бананите

Калиумот исто така има свое место на списокот на минерали потребни за нашето тело. Покрај тоа што помага во одржување на нормалниот крвен притисок, калиумот пренесува хранливи материи до нашите клетки и им помага на здравите нерви и мускули да работат. Препорачаната дневна доза на калиум кај здрави луѓе е …

Повеќе »