(ВИДЕО) ДАЛИ УСПЕАЛА ДА ГО СОБОРИ СВЕТСКИОТ РЕКОРД? На жена и рекле дека носи 6. деца, па 8., за да на породувањето дојде до голем ПРЕСВРТ!

Госијаме Тамара Ситоле (37) од Јужна Африка тврди дека родила десет деца, што е светски рекорд, ако лекарите потврдат дека тоа е вистина.
Африканката, која веќе има 6-годишни близнаци, наводно, со царски рез, родила седум момчиња и три девојчиња во болница во Преторија.
Нејзиниот сопруг Тебого Цотеци, кој во моментов е невработен, им изјавил на новинарите дека е „среќен и емотивен“ поради новата ситуација.


Госијаме истакнала дека ова е природна бременост, иако ваквите бремености се скоро секогаш резултат на вештачко оплодување, кога повеќе оплодени ембриони се ставаат во матката со цел да се зголемат шансите пациентката да забремени.
Оваа вест доаѓа само еден месец откако Халима Кисе од Мали роди девет деца во болница во Мароко, но таа останала бремена со вештачко оплодување.
Веста беше објавена во локалниот весник „Pretoria News“, а сите светски медиуми го објавија овој интересен факт, иако никој од нив не успеа да стапи во контакт со докторот или породилиштето.
„Имаме седум момчиња и три девојчиња. Беше бремена седум месеци и седум дена. Среќен сум и полн со емоции. Не можам да зборувам многу”, изјавил сопругот на жената за локалните медиуми.
Ситоле, инаку сопственичка на продавница, пред породувањето изјавила дека лекарите првично и рекле дека носи шест, а потоа осум, а само за време на породувањето биле откриени уште две бебиња. Таа имала комплицирана бременост – страдаше од болка во нозете и чести утрински мачнини.

Не е наведено во каква здравствена состојба се бебињата.
Инаку, сегашниот светски рекорд го држи Надија Сулман, која во 2009 година роди осум деца во болница во Калифорнија – шест момчиња и две девојчиња. Оваа бременост беше резултат на вештачко оплодување, а бебињата се родија девет недели пред терминот. Сите преживеале, Надија го доби прекарот „октомама“, а неодамна нејзините деца го прославија својот 12-ти роденден.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …