(ВИДЕО) Тестенини со шунка и павлака – едноставно а вкусно!

Лесен оброк кој секому ќе му се допадне
Потребно е:
200 гр тестенини
1 јајце
200 гр павлака
2 лажици сушени печурки
3 кисели краставички
150 гр шунка сечена на коцки
200 мл млеко
малку бело сирење
кашкавал


Подготовка:
Сваретее ги тестенините, исцедете ги и изладете ги малку. Изматете го јајцето, додадете ја павлаката и изедначете. Исечете ја шунката на коцки, како и краставичките. Ставете сè во тестенините.
Додадете 2 лажици инстант печурки во млекото и додадете ги во тестенините. Изедначи сè. Подмачкајте го плехот со масло и истурете ги тестенините.
Одозгора може да се додадат големи коцки сирење и рендано жолто сирење. Печете на 220 степени да зарумени 40-50 минути.
Послужете разладено и уживајте во извонредниот вкус.


Фото: Принтскрин/youtube.com


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …