Tag Archives: кашкавал

(ВИДЕО+ФОТО) ГО СОБОРИЛЕ ГИНИСОВИОТ РЕКОРД – Направена најголемата пица во светот: Се простира на повеќе од 1200 м2 и има 68.000 парчиња

Pizza Hut и американскиот Јутјубер Ерик „Airrack“ Decker ги здружиле силите за да ја создадат најголемата пица во светот, а резултатот е јадење што зафаќа површина од 1.299 квадратни метри. Американскиот ланец на ресторани и креатор на видео содржини морал да најде доволно голем простор за да им помогне да …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАФИНИ СО МАКАРОНИ: Супер брзи и вкусни, а најубавиот дел е топеното сирење одозгора

Изненадете го вашето семејство со вкусен оброк во рекордно време. Мафините се специјалитет кој лесно се подготвува. Одлични се кога брзаме или кога имаме гости. За да не се прави тесто, сега направете мафини од макарони, додајте состојки по желба и прелијте ги со јајца и сирење. Ќе бидете воодушевени, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Одлична идеја за ручек: Направете КУПОЛИ ОД КАРФИОЛ

Едноставно и брзо направете ручек Потребно е: 1 мал карфиол 200 мл јогурт 1 лажица кисела павлака 100 гр рендан кашкавал црн пипер 50 гр сечкана сува сланина сол малку црвен пипер 2-3 чешниња издробен лук Подготовка: искинете ги цветчињата од карфиолот и варете 2-3 минути. Истурете јогурт во сад, …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) Предлог за појадок: Брзи ролати со ШУНКА и КАШКАВАЛ!

Направете брзо и лесно… Од кујната на баба доаѓа рецепт што ќе го обожавате. Ако немате идеја што да направите за појадок кога целото семејство е заедно, ролатите со шунка и сирење се идеален предлог за вас. Потребно е: 200 гр шунка 150-200 гр кашкавал исечен леб малку лебни трошки …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЗАПЕЧЕНИ ТИКВИКИ СО ДОМАТИ И КАШКАВАЛ: Едвај дочекавме овој зеленчук да стигне на пазарот за да се храниме ПОЗДРАВО!

Одличен и здрав пролетен и летен оброк. Искористете ја сезоната на тиквички и домати, која ќе биде цело лето.Состојки:4 тиквички4 домати150 гр кисела павлака200 гр кашкавал (било кое жолто сирење)2 чешниња лукмалку маслосол, биберсвеж магдоноссвеж копарПодготовка: 1. Доматите и тиквичките се мијат и се сечат ма кругови, па се посолуваат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рецепт за едноставен и фантастичен ручек за МАЛКУ ПАРИ

Кога еднаш ќе пробате ваков ручек, постојано ќе го подготвувате. Денеска во кујната на баба се подготвува фантастичен и лесен, но едноставен и многу вкусен ручек. Состојки: – 300 грама тестенини – 200 грама спанаќ – 200 мл јогурт – 300 мл млеко – 2-4 јајца – 50 грама кашкавал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете во вчерашниот леб: Лепчиња кои сите ги сакаат – подобро од пита!

Користете го лебот на највкусен начин. За брз и лесен појадок или вечера, идејата доаѓа од кујната на баба. Според баба, децата особено го сакаат овој рецепт. Потребно е: 2 јајца 150 гр сирење 200 мл јогурт малку масло 100 гр рендана салама неколку листови жолто сирење стар леб Подготовка: …

Повеќе »

(ВИДЕО) Одличен рецепт за сите генерации: Феноменална идеја за појадок, ужина или вечера!

Фантастичен оброк со преубав вкус… Потребно е: исечен стар леб За прелив: 2 јајца 100-150 гр сирење 1 лажица павлака 100 мл млеко 50 гр рендан кашкавал За филот: 200 гр шунка ретко исечена 150 гр листови кашкавал Подготовка: во чинија издробете го белото сирење, додадете јајца, павлака, млеко и …

Повеќе »

Млечно и вкусно – VEMILK млечните производи, одлична комбинација за секој оброк

Добро избраната храна значи живот, здравје, енергија. Навиките за исхрана на родителите, најчесто стануваат навики кои ги следат и децата. Така што, несомнено може да се каже дека здравата исхрана и начинот на живот кај децата се формира од најрана возраст. Редовното консумирање на млечни производи е од суштинско значење, …

Повеќе »