(РЕЦЕПТ) ЗАПЕЧЕНИ ТИКВИКИ СО ДОМАТИ И КАШКАВАЛ: Едвај дочекавме овој зеленчук да стигне на пазарот за да се храниме ПОЗДРАВО!

Одличен и здрав пролетен и летен оброк. Искористете ја сезоната на тиквички и домати, која ќе биде цело лето.
Состојки:
4 тиквички
4 домати
150 гр кисела павлака
200 гр кашкавал (било кое жолто сирење)
2 чешниња лук
малку масло
сол, бибер
свеж магдонос
свеж копар
Подготовка:

This image has an empty alt attribute; its file name is zapeceni-tikvicki.jpg
1. Доматите и тиквичките се мијат и се сечат ма кругови, па се посолуваат и се оставаат десетина минути.
2. Огноотпорниот сад се премачкува со масло, па се редат тиквичките, па доматот. Посипете сè со магдонос и копар, по вкус.
3. Лукот се сече на ситни парчиња, па се меша со павлаката и се посолува малку. Промешајте, па премачкајте ги тиквичките и доматите.
4. Кашкавалот се ренда, па се посипува врз подготвеното јадење.
5. Се пече во рерна на 180 степени, околу 45 минути.
Пријатно!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОВЕЌЕ ОД 2.600 ИСПИТАНИЦИ – Истражувањето открило психолошка особина кај луѓето која е поврзана со неверство

Неверството е една од главните причини зошто луѓето ги прекинуваат врските. Но, она што е …