Tag Archives: домати

НАМИРНИЦИ КОИ МОЖЕТЕ ДА ГИ ЈАДЕТЕ КОЛКУ САКАТЕ: Со нив полесно ќе ослабете, а вашето тело добива витамини и влакна

Јадењето само половина свеж грејпфрут пред оброк е поврзано со забележително губење на тежината Во овој дел од годината носиме се помалку облека, а се ближат деновите кога ќе мораме да бидеме голи на плажа, од што се преплашени оние кои имаат вишок килограми. Слабеењето понекогаш изгледа како приказна без …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЗАПЕЧЕНИ ТИКВИКИ СО ДОМАТИ И КАШКАВАЛ: Едвај дочекавме овој зеленчук да стигне на пазарот за да се храниме ПОЗДРАВО!

Одличен и здрав пролетен и летен оброк. Искористете ја сезоната на тиквички и домати, која ќе биде цело лето.Состојки:4 тиквички4 домати150 гр кисела павлака200 гр кашкавал (било кое жолто сирење)2 чешниња лукмалку маслосол, биберсвеж магдоноссвеж копарПодготовка: 1. Доматите и тиквичките се мијат и се сечат ма кругови, па се посолуваат …

Повеќе »

(Рецепт) Пица без тесто – совршен оброк за сите љубители на месо и зеленчук

Совршен оброк за ручек или вечера… Состојки: 400 г мелено месо 1 средно голем модар патлиџан 4 чена лук 1 црвена пиперка 1 зрел домат 100 г гауда 2 лажици рендан пармезан сол, црн пипер, оригано, босилок – по вкус масло по потреба Подготовка: модриот патлиџан испечете го во рерна, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК  И СИРЕЊЕ Е ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ! Толку вкусна и лесна што цело лето ќе ја подготвувате!

Изгледа фантастично а и вкусот ќе ве освои! Состојки: 300 г модар патлиџан 300 г тиквички 300 г домати 350 г старо сирење 3 јајца 1 чаша кисела павлака сол, зачини по вкус Подготовка: Измијте ги модрите модри патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или …

Повеќе »

Три намирници кои го успоруваат стареењето

Освен што се многу здрави, овие намирници можат да ви помогнат да одржите младешки изглед Доколку сакате да го зачувате вашиот младешки изглед и добро здравје што е можно подолго, збогатете го менито со овошје и зеленчук во неограничени количини, и заменете го црвеното месо со специјалитети од риба. Доматот …

Повеќе »

Оброк салата со пилешко

Пилешко за салата/оброк кој лесно се подготвува Состојки: – 200 гр пилешко бело месо – 3 домати – 1 пиперка – 1/2 кромид – 1 лажичка сос од домати – 1/3 лажиче чили во прав – 1/2 чаша рендано полу-тврдо сирење по ваш избор – маслиново масло – зелена салата …

Повеќе »

(Рецепт) Грчка мусака: Лесен летен ручек со модри патлиџани и тиквички – сочен и вкусен!

Традиционалното грчко јадење ќе ве плени со совршена комбинација на вкус и сочност! Потребни состојки: 4 компири 4 модри патлиџани 2 тиквички 3 домати 2 главички кромид 1 чен лук 5 пиперки со, црн пипер маслиново масло – за подмачкување 500 мл млеко 4 лажици брашно Подготовка: Измијте и исчистете …

Повеќе »

(ФОТО) Топол леб на кинење: Нема да ви треба ништо друго!

Толку добар што можете да го јадете и како самостоен оброк. Сите љубители на топол леб од пекара сигурно ќе го засакаат и овој полнет леб на кинење. Може да се послужи со некое јадење, но исто така и како предјадење бидејќи е специјалитет сам за себе „На кинење“ во …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Пастицио

Кој не ја пробал оваа комбинација наш совет да ја проба бидејќи е фантастична Потребно е: 500 г. мелено јунешко месо (може и мешано) 150 г. фета сирење(може да послужи и некое друго, жолто) 2 големи домати (или конзерва пелати) 2 модри патлиџани 1 поголема главичка кромид 500 г. тестенини …

Повеќе »