Tag Archives: тиквички

ПЕТ ПРИЧИНИ поради кои ТИКВИЧКИТЕ мора да бидат на вашата чинија ова лето!

Тиквичките се најблагодарната летна храна со бројни лековити својства Тиквичките се едни од најблагодарните летни намирници бидејќи можат да се подготват на многу начини, хранливи се и полни со минерали и витамини. Тие се одличен извор на манган и витамин Ц, потоа магнезиум, витамин А, калиум, влакна, фолна киселина, фосфор, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК  И СИРЕЊЕ Е ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ! Толку вкусна и лесна што цело лето ќе ја подготвувате!

Изгледа фантастично а и вкусот ќе ве освои! Состојки: 300 г модар патлиџан 300 г тиквички 300 г домати 350 г старо сирење 3 јајца 1 чаша кисела павлака сол, зачини по вкус Подготовка: Измијте ги модрите модри патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или …

Повеќе »

(ВИДЕО) Предлог за денешен ручек: Мусака со тиквички

Рецепт за мусака со тиквички кој с еподготвува брзо и едноставно Потребно е: 2 поголеми тиквички 350-400 гр мелено месо 1 главичка кромид 2 јајца 200 гр павлака 100 мл млеко 4 лажици рендано жолто сирење малку сува сланина (по избор) сол, црн пипер црвен мелен пипер 3 чешниња лук …

Повеќе »

(ВИДЕО) Панирани тиквички со сирење и кашкавал од рерна: Рецепт кој сите ќе ви го бараат!

Јадење што потполно ќе ве освои, и феноменален предлог за ручек без месо … Денешниот предлог од кујната на баба ќе ве собори од нозе. Подгответе тиквички на сосема нов начин. Колку се здрави, се знае одамна, а колку можат да бидат вкусни, ќе дознаете ако го пробате овој рецепт. …

Повеќе »

Шарени плескавици од тиквички – од рерна

Во сезоната на тиквички и пиперки ви препорачуваме еден одличен рецепт за многу вкусен ручек… Состојки: 1 помалечка тиквичка 1 поголем морков 1 поголема пиперка 4 чена лук сечкан магдонос коцка сирење или кисела павлака 2 јајца 2 полни лажици лебни трошки 2 лажици брашно сол масло Подготовка:тиквичката излупете ја …

Повеќе »

(ФОТО) Единствено: Ролат од тиквички со шунка и сирење

Ролатот од тиквички со шунка е јадење кое за неколку минути „ќе исчезне“ од масата… Ви донесуваме рецепт за ова единствено јадење, за појадок, ручек или вечера – по ваша воља. Потребно ви е: 3 тиквички 3 јајца 3 – 4 лажици брашно 1 лажица масло лук 1 лажица сечкан …

Повеќе »

(ФОТО) Запечени тиквички со јајца и сирење: Никогаш поедноставен, побрз и повкусен оброк!

Кога немате време и немате идеја што да подготвите за ручек или вечера, овој рецепт е идеален Состојки (количина за едно лице): 1 тиквички со средна големина 1 јајце 100 гр младо сирење со малку маснотии (или урда) 0,5 дл јогурт 2 лажички маслиново масло лук Подготовка: Маринирајте ги тиквичките. …

Повеќе »

(Рецепт) Толку лесно: Палачинки со тиквички полнети со сланина и кисела павлака

Миризливите палачинки од тиквички и копар можат да се јадат и ладни, а како идеја за фил може да послужи и нешто друго – по ваш вкус, како сирење, на пример… Состојки за палачинки: 1 тиквичка со средна големина 3 јајца 80 мл млеко околу 10 мл минерална вода 50 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Грицкалки од тиквички од рерна

Потребно е: 2 млади тиквички 2 јајца лебни трошки брашно мајчина душица 1 лажичка црвен пипер оригано црн пипер 4 чена лук маслиново масло пармезан Подготовка:тиквичките можете да не ги лупите туку само убаво да ги измиете па исечете ги на стапчиња со дебелина од 1 – 2 см.Насолете, измешајте …

Повеќе »