(РЕЦЕПТ) МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК  И СИРЕЊЕ Е ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ! Толку вкусна и лесна што цело лето ќе ја подготвувате!

Изгледа фантастично а и вкусот ќе ве освои!
Состојки:
300 г модар патлиџан
300 г тиквички
300 г домати
350 г старо сирење
3 јајца
1 чаша кисела павлака
сол, зачини по вкус
Подготовка:
Измијте ги модрите модри патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или потенки надолжни парчиња заедно со кора, додајте сол во садот и оставете еден час да отстојат, да се ослободи малку течноста. Доматите исечете ги на кругови.
Подмачкајте ја тавата, а потоа прво наредете модар патлиџан, прелијте со масло, па доматот, па тиквичките и покријте со парчиња сирење. Повторувајте додека има материјал и завршете со тиквички што ќе ги прелиете со преостанатото масло.
Покријте со фолија и ставете во рерна да се пече. Кон крајот на печењето, извадете ја фолијата и прелијте со изматените јајца со павлака и наросете со рендано сирење што останало. Вратете се’ во рерна да се запече уште малку.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НЕ Е ЗАДОВОЛНА – Ескорт дама смета дека мажите се се’ полоши во кревет: Ги набројала нивните грешки

Ескорт дамата Катја Кортез верува дека мажите се се полоши во кревет, вклучувајќи ги и …