Tag Archives: сирење

Намирници кои имаат најмногу витамин Д: Тие се особено важни во текот на зимата!

Витаминот Д е многу важен нутритивен елемент, кој ги зајакнува коските, влијае на доброто расположение, но и на здравјето и функционалноста на целиот организам.Покрај сонцето и исхраната, извор на витамин Д се и суплементите, но доколку сакате овој витамин да го консумирате сосема природно, во вашето мени треба да ги …

Повеќе »

БРЗИ ПРОИЧКИ СО СИРЕЊЕ: Никогаш поедноставен рецепт, а со една состојка ќе бидат меки како „душа“

Никогаш поедноставен и побрз рецепт за проички со сирење што успеваат од прв пат. Кога драгите гости ќе ве изненадат, а немате многу време да подготвите нешто, ова брзо послужување може да ви направи одлична услуга. Користете чаша од 200 мл за мерење. Поради јогуртот ќе бидат навистина меки и …

Повеќе »

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

Еден вид сирење ги зајакнува коските, докажаа научниците

Она од што се плашиме е секогаш некаде пред или зад нас, па кога станува збор за здравјето, потребно е навреме да откриеме што можеме да направиме за да не ни се остварат стравовите. Научниците докажаа, како и секогаш, дека исхраната секогаш некако има некаква врска со тоа. Ако на …

Повеќе »

Сакате сирење? Еве што неговото консумирање прави на вашиот струк

СИРЕЊЕТО е сестрана храна. Може да се јаде само, со тестенини, сендвичи, салати, а може да биде и дел од омлет. Има и добра и лоша репутација за здравствени ефекти, а ако се обидувате да изгубите тежина, можеби се прашувате што може да направи со вашиот струк. „Сирењето може да …

Повеќе »

Оброк со тиквички и сирење кој само се измешува и се става во рерна

Едноставна формула – измешајте сè и ставете го во рерна – е одличен избор во текот на летните денови. Состојки: 2 тиквички со средна големина 2 јајца 150 гр рендано или издробено сирење (гауда или домашно) 200 мл кисела павлака 100 гр остро брашно 3 големи лажици пченкарно брашно сол …

Повеќе »

Ова е најнездравиот вид сирење, содржи голема количина на заситени масти

Пред вашето следно одење на купување, можеби ќе сакате двапати да размислите каков вид сирење купувате. Сепак, треба да се напомене дека овој факт не значи дека треба целосно да избегнувате да го јадете. „Целата храна, вклучително и сирењето, може да се конзумира умерено“, вели нутриционистот Тоби Амидор во интервју …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рецепт за едноставен и фантастичен ручек за МАЛКУ ПАРИ

Кога еднаш ќе пробате ваков ручек, постојано ќе го подготвувате. Денеска во кујната на баба се подготвува фантастичен и лесен, но едноставен и многу вкусен ручек. Состојки: – 300 грама тестенини – 200 грама спанаќ – 200 мл јогурт – 300 мл млеко – 2-4 јајца – 50 грама кашкавал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете во вчерашниот леб: Лепчиња кои сите ги сакаат – подобро од пита!

Користете го лебот на највкусен начин. За брз и лесен појадок или вечера, идејата доаѓа од кујната на баба. Според баба, децата особено го сакаат овој рецепт. Потребно е: 2 јајца 150 гр сирење 200 мл јогурт малку масло 100 гр рендана салама неколку листови жолто сирење стар леб Подготовка: …

Повеќе »