Tag Archives: лесно

Повеќето луѓе грешат: Колку осумки гледате?

Луѓето генерално сакаат сложувалки, трикови, крстозбори и интересни игри во кои можат да ги испитаат границите на својот ум. Невообичаените задачи се како “гимнастика на мозокот” што е корисно за секого. Овој пат имаме задача за која, покрај „тренирани вијуги“, ќе ви треба и „око на сокол“! Се што треба …

Повеќе »

(Рецепт) СИТЕ ФЛЕКИ ОД ДУШЕКОТ ги отстранила за помалку од 100. денари – НЕВЕРОЈАТНО!

Дали на вашиот душек се појавија дамки и непријатен мирис? Се разбира, такви работи се случуваат, особено ако имате мали деца во куќата. Важно е душекот на кој спиеме да биде чист, бидејќи трошиме 7-8 часа на него секоја вечер. За време на спиењето, се потиме и ги вдишуваме сите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Старински посен колач: ЕФТИН за правење а вкусот ќе ве воодушеви!

Посно, и вкусно. Богородичниот пост започна вчера, па затоа сега е идеално време за посни рецепти. Од кујната на баба доаѓа одлична идеја за старински колач што ќе им се допадне на сите. Рецепт за посен колач Потребно е: 100 гр суво грозје 12 лажици шеќер 15 лажици брашно 5 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најбаран рецепт во време на постот: Полнети пиперки, без месо, со фантастичен вкус!

Одличен рецепт за сите кои сакаат да одбегнат месо а сакаат полнети пиперки Од кујната на баба пристигнуваат посни пиперки, рецепт кој во својот готвач треба да го има секоја домаќинка… Рецепт за посни полнети пиперки Потребно е: свежи бабури 1 главичка кромид 3 чешниња лук 1 голем морков 5 …

Повеќе »

(Рецепт) ВОДАТА со ЛУК ги убива СИТЕ вируси, бактерии и токсини за само 7. дена а се подготвува ЕДНОСТАВНО!

Водата со лук е еден од најдобрите лекови во природната медицина. Познато е дека суровиот лук делува како природен антибиотик, бидејќи има антивирусни, антифунгални и антимикробни својства, и помага да се елиминираат штетните бактерии и го штити телото. Исто така, ги убива бактериите, го регулира крвниот притисок и го зајакнува …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) „ЛАЖНА“ УНГАРКА: Не бара печење а е превкусна – како вистинската!

Се прави брзо, и секому успева! „Унгарка“ е многу вкусен колач, но нејзината подготовка не е лесна поради тенките кори што се печат. Ако ви се допаѓа овој колач, тогаш ви предлагаме полесна верзија, која е исто толку вкусна како и вистинската. Состојки: 800 мл вода 5 лажици шеќер 250 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чистењето на мрсните тавчиња знае да биде вистинска мака: Земете сол, детергент за садови и следете го упатството од видеото – ќе видите ЧУДО!

Тавите за пржење се омилено јадење за многу домаќинки, кога станува збор за јадења што се пржат. Тие често се направени од материјали што спречуваат лепење на храната, што го олеснува подготвувањето храна. Но, секоја домаќинка знае дека вистинскиот кошмар е да се исчисти надворешноста на садот, каде што маснотиите …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК  И СИРЕЊЕ Е ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ! Толку вкусна и лесна што цело лето ќе ја подготвувате!

Изгледа фантастично а и вкусот ќе ве освои! Состојки: 300 г модар патлиџан 300 г тиквички 300 г домати 350 г старо сирење 3 јајца 1 чаша кисела павлака сол, зачини по вкус Подготовка: Измијте ги модрите модри патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мајка поделила рецепт, во кој се колне, за брзо бришење прозорци со дамки од детски прстиња

КРИСТАЛНО чисто стакло може да се добие за само неколку минути благодарение на магичното чистење, тврди мајката Каролина Меколи од Перт. Таа на ТикТок покажала како ги отстранува тврдоглави дамки од прстите на децата од прозорците и ги чисти стаклените површини во нејзиниот дом без јаки хемикалии. „Во шише, измешајте …

Повеќе »