Tag Archives: прелив

(РЕЦЕПТ) МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК  И СИРЕЊЕ Е ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ! Толку вкусна и лесна што цело лето ќе ја подготвувате!

Изгледа фантастично а и вкусот ќе ве освои! Состојки: 300 г модар патлиџан 300 г тиквички 300 г домати 350 г старо сирење 3 јајца 1 чаша кисела павлака сол, зачини по вкус Подготовка: Измијте ги модрите модри патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или …

Повеќе »

(ВИДЕО) Одличен рецепт за сите генерации: Феноменална идеја за појадок, ужина или вечера!

Фантастичен оброк со преубав вкус… Потребно е: исечен стар леб За прелив: 2 јајца 100-150 гр сирење 1 лажица павлака 100 мл млеко 50 гр рендан кашкавал За филот: 200 гр шунка ретко исечена 150 гр листови кашкавал Подготовка: во чинија издробете го белото сирење, додадете јајца, павлака, млеко и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Слатко, но без шеќер: Рецепт за десертна пита

Идејата е вкусна пита без шеќер Потребно е: 2 големи јаболка 1/2 кг тенки кори цимет 100 гр суво грозје 2 јајца 1 лажица гриз 200 мл. јогурт 50 мл масло 1/2 прашок за пециво Подготовка: Јаболките излупете ги и изрендајте ги. Додадете цимет и суво грозје и измешајте. Истурете …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шарени коцки со мелено месо

Комбинацијата на вкусови во ова јадење ќе ве воодушеви… Потребно е: 250 г мелено месо 100 г. сува сечкана сланина масло 1 главичка кромид 4 чена лук 1 лажица црвен пипер сол, црн пипер 100 г. варен ориз 200 г. листови попарена блитва 200 мл. јогурт 200 г. кисела павлака …

Повеќе »