(ВИДЕО) Предлог за денешен ручек: Мусака со тиквички

Рецепт за мусака со тиквички кој с еподготвува брзо и едноставно
Потребно е:
2 поголеми тиквички
350-400 гр мелено месо
1 главичка кромид
2 јајца
200 гр павлака
100 мл млеко


4 лажици рендано жолто сирење
малку сува сланина (по избор)
сол, црн пипер
црвен мелен пипер
3 чешниња лукПодготовка:излупете ги тиквичките и исечете на тенки кришки. Додадете сол и оставете 15 минути, па исцедете ја течноста. Месото пржете го на исечканиот кромид и малку масло. Додадете сецкан лук, бибер, црвен пипер и малку лута мелена пиперка по желба. Изедначи сè.
Подмачкајте плех 35х25 см. Наредете половина од тиквичките на дното. потоа истресете го целото месо над нив и покријте го со другата половина од тиквичките. Изматете ги јајцата, додадете павлака, млеко и рендано жолто сирење. Сè добро измешајте, па прелијте по тиквички.
Ако сакате, наредете тенки листови сланина на врвот. Печете на 220 степени Ц околу еден час. Пријатно!


Фото: Принтскрин/Youtube/Bakina kuhinja

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈАВА: Денес и во петок ОГРОМНО количество на Сахарска прашина и песок во воздухот на Балканот, и во Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над …